Ισπανία: Ανατροπή και νίκη για την Βαλένθια

2020-06-20T23:24:22+00:00 2020-06-20T23:24:22+00:00.

20/Jun/20 23:24

Η Βαλένθια δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στην Σαραγόσα, όμως στο δεύτερο πάτησε γκάζι, πήρε τη νίκη με 89-71 και έκανα το δύο στα δύο στο τουρνουά της ACB.

Τι κι αν έμεινε πίσω με 10 στο ημίχρονο; Η Βαλένθια έδειξε πως έχει… βενζίνη στο ντεπόζιτο, έκανε την ανατροπή και τελικά πήρε με άνεση τη νίκη κόντρα στην Σαραγόσα, παραμένοντας αήττητη μετά από δύο αγωνιστικές.

Η Σαραγόσα ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και πήρε τον έλεγχο, με το ημίχρονο να κλείνει με το υπέρ της 35-55, όμως το δεύτερο ήταν μια τελείως διαφορετική υπόθεση. Η άμυνα της Βαλένθια βελτιώθηκε, την ώρα που στο μπροστά κομμάτι του παρκέ οι Νυχτερίδες έμοιαζαν να πετούν… φωτιές. Έτσι η ανατροπή έγινε άμεσα (59-55 τρίτο δεκάλεπτο), ενώ περίπου στο 35΄ το σκορ ήταν 67-67. Σε εκείνο το σημείο η Βαλένθια πήρε…. Φωτιά και με ένα επιμέρους 22-4 έφτασε με άνεση στη νίκη, που την φέρνει στην κορυφή του ομίλου, μαζί με την Μπούργος.

Ο Τόμπι με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Λόιντ να προσθέτει 12 και τους ΝτούμπλιεβιτςΑμπάλδε 11. Από την άλλη οι Ένις, Αλοσέν και Μπένζινγκ είχαν 14 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 15-20, 35-45, 59-55, 89-71.