Ρεάλ: Θριάμβευσε κόντρα στην Βαλένθια και βλέπει ξανά πρωτιά! (video)

2020-06-22T20:29:12+00:00 2020-06-25T00:45:05+00:00.

22/Jun/20 20:29

Η Ρεάλ ήταν η μεγάλη νικήτρια της αναμέτρησης απέναντι στην Βαλένθια, με την Βασίλισσα να επικρατεί των Νυχτερίδων με 95-90.

Φωτιά στον δεύτερο όμιλο έβαλε η Ρεάλ, με την Βασίλισσα να επικρατεί της Βαλένθια στο μεγάλο “ντέρμπι” με 95-90, αποτέλεσμα που έφερε τέσσερις ομάδες στο 2-1, με τις επόμενες δύο αγωνιστικές της τελικής φάσης της ACB να αναμένονται συναρπαστικές.

Η Ρεάλ ξεκίνησε καλύτερα και πήρε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο και έκλεισε με το υπέρ της 31-21. Η Βαλένθια αντέδρασε και βελτίωσε την εικόνα της στην δεύτερη περίοδο, μειώνοντας αισθητά το σκορ. Έτσι η ανάπαυλα βρήκε τους Μαδριλένους μπροστά με 56-52.

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η Βαλένθια πάτησε και πάλι γκάζι, παίρνοντας το προβάδισμα, ενώ έφτασε και στο +4 με 65-69 στο 26’. Η Ρεάλ αντέδρασε άμεσα και με ένα 9-0 πήρε το προβάδισμα, με το δεκάλεπτο να κλείνει τελικά στο 74-71. Πλέον το παιχνίδι είχε γίνει θρίλερ μέχρι το τέλος, καθώς οι δύο ομάδες συμπορεύονταν στο σκορ μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Ένα καλάθι και φάουλ του Καμπάτσο έδωσε αέρα 4 πόντων στην Βασίλισσα (93-89), η Βαλένθια δεν μπόρεσε να κάνει το κάτι παραπάνω και έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε την ομάδα του Λάσο νικήτρια με 95-90.

Ο Φακούντο Καμπάτσο ήταν χάρμα οφθαλμών, με τον Αργεντινό γκαρντ να τελειώνει την αναμέτρηση με 29 πόντους, 11 ασίστ και 42(!) στην αξιολόγηση, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον συμπατριώτη του, Γκάμπριελ Ντεκ με 14.

Από την άλλη οι 17 πόντοι του Αμπάλδε και οι 14 του Μαρίνκοβιτς δεν ήταν αρκετοί για την Βαλένθια.

Δεκάλεπτα: 31-21, 56-52, 74-71, 95-90.

Ρεάλ: Ράντολφ 9 (3), Καμπάτσο 29 (3τρ, 11ασ.), Ντεκ 14, Κάρολ 11 (2), Ταβάρες 8 (9ρ.), Κοζέρ 2, Φερνάντεζ, Ρέγιες 2, Γιουλ 2, Τόμπκινς 13 (3).

Βαλένθια: Αμπάλδε 17 (1), Φαν Ρόσομ 8 (1), Τόμπι 6, Σάστρε 10 (2), Ντόρνεκαμπ 3 (1), Κολόμ 2, Μαρίνκοβιτς 14 (4), Λόιντ 13 (1), Λαμπειρί 7 (1), Ντούμπλιεβιτς 10 (1).