Ισπανία: Η Ανδόρα “πάτησε” την Ρεάλ και την έβαλε σε ΜΕΓΑΛΟΥΣ μπελάδες! (video)

2020-06-24T20:28:13+00:00 2020-06-25T00:19:35+00:00.

24/Jun/20 20:28

Η Ανδόρα έκανε την μεγάλη έκπληξη απέναντι στην Ρεάλ και πήρε τη νίκη με 91-75, η οποία μάλιστα ήταν η πρώτη της στην τελική φάση, με την Βασίλισσα να κινδυνεύει ακόμα και με αποκλεισμό.

Πραγματοποιώντας την καλύτερή της εμφάνιση στην τελική φάση της ACB, η Ανδόρα έριξε στο καναβάτσο την Ρεάλ, επικρατώντας της Βασίλισσας με 91-75. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Πάμπλο Λάσο κινδυνεύει ακόμα και με αποκλεισμό από τα ημιτελικά, καθώς πλέον δεν είναι 100% στο χέρι της η πρόκριση στους 4.

Η Ανδόρα ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και στο πρώτο δεκάλεπτο πήρε το προβάδισμα, με την Ρεάλ να έχει μεγάλο επιθετικό πρόβλημα, όπως μαρτυρά το 19-12. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Βασίλισσα να κυνηγάει στο σκορ και την Ανδόρα να ελέγχει την αναμέτρηση, πηγαίνοντας την ανάπαυλα με +12 (42-30).

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά έφτασε στους 15, με την Ανδόρα να έχει κλείσει για τα καλά την Ρεάλ, η οποία έψαχνε, αλλά δεν έβρισκε τρόπο να αντιδράσει, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 71-58. Στο τέταρτο η διαφορά ανέβηκε και στους 20, με τα πάντα να τελειώνουν. Τελικό σκορ 91-75 και νίκη για την Ανδόρα.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Χάνα με 23 πόντους, ενώ 11 πρόσθεσε ο Μεσενάτ και 10 ο Ουόκερ. Για την Ρεάλ οι 18 πόντοι του Καμπάτσο (είχε και 6 ασίστ) δεν ήταν αρκετοί.

Δεκάλεπτα: 19-12, 42-30, 71-58, 91-75

Ανδόρα: Σι 7 (1), Ολουμιγιάβα 5, Μασενάτ 11 (2), Χάνα 23 (2), Ουόκερ 10 (2), Πέρεζ 8, Γιοβέτ 7, Κολόμ 8 (2), Γιέλινεκ 9 (1), Σένγκλιν 3 (1), Μπορτολομέ.

Ρεάλ: Ράντολφ 12 (4), Καμπάτσο 18 (2), Ντεκ 6, Κάρολ 8 (1), Ταβάρες 10, Κοζέρ 8, Λαπροβίτολα, Ρέγιες, Γκαρούμπα, Γιουλ 6 (2), Τόμπκινς 7 (1), Τέιλορ.