Ισπανία: Ξεκίνησε με το δεξί η Ρεάλ! (videos)

2020-09-19T22:31:56+00:00 2020-09-19T23:20:26+00:00.

19/Sep/20 22:31

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε ιδανικά την παρουσία της στην ACB, με την ομάδα του Λάσο να επικρατεί άνετα της Χιπούσκοα με 86-70.

Με το δεξί ξεκίνησε στην φετινή ACB η Ρεάλ, με την Βασίλισσα να επικρατεί στην πρεμιέρα της Χιπούσκοα με 86-70 και να αρχίζει με νίκη το πρωτάθλημα.

Να σημειωθεί πως ο Πάμπλο Λάσο, ο οποίος είχε και ένα μικρό… ξέσπασμα στο πρώτο ημίχρονο, δεν είχε στην διάθεσή του τους Ρούντι Φερνάντεθ, Άντονι Ράντολφ και Φακούντο Καμπάτσο.

Η Χιπούσκοα στο πρώτο ημίχρονο εμφανίστηκε άκρως ανταγωνιστική, με το σκορ να είναι 41-41, όμως από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά η Ρεάλ πάτησε γκάζι, πήρε τα ηνία, και έφτασε στην τελική επικράτηση με + 16.

Ο Γιουλ ήταν ο κορυφαίος για την Ρεάλ, με τον ηγέτη της Βασίλισσας να έχει 18 πόντους με 3 τρίποντα, ενώ οι Τόμπκινς, Λαπροβίτολα και Κάρολ είχαν από 11.

Από την άλλη ο Ντι είχε 14 πόντους και ο Φαγκιάνο 13.

Δεκάλεπτα: 21-25, 41-41, 53-66, 70-86.

Στη Γκραν Κανάρια η ΜΑΤΣΑΡΑ των 209 πόντων με την Μπιλμπάο

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Γκραν Κανάρια πήρε τη νίκη μετά από ένα συγκλονιστικό 45λεπτο απέναντι στην Μπιλμπάο με το εντυπωσιακό 107-102.

Οι νησιώτες είχαν φτάσει σε διψήφιο προβάδισμα, όμως η Μπιλμπάο επέστρεψε και με καλάθι του Ρουσέλ έκανε το 98-98, πηγαίνοντας την αναμέτρηση στην παράταση. Εκεί όμως οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και έφτασαν στη νίκη με 107-102, προϊδεάζοντάς μας για μια… μεγάλη ACB τη φετινή σεζόν.

Ο Κοστέγιο είχε 19 πόντους για τους νικητές, ενώ από 18 είχαν οι Οκόγιε και Ντελα Βάλε.

Για την Μπιλμπάο ο Χάκανσον είχε 22 πόντους, ο Μπάλβιν 18 και ο Ρουσέλ 17.

Δεκάλεπτα: 25-19, 53-43, 83-77, 98-98, 107-102 (παρ.).