Μπαρτσελόνα: Ζορίστηκε αλλά πήρε την νίκη στην πρεμιέρα! (videos)

2020-09-20T22:06:25+00:00 2020-09-20T22:06:25+00:00.

20/Sep/20 22:06

Η Μπαρτσελόνα αν και δυσκολεύτηκε πολύ κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη την νέα σεζόν στην ACB με 89-86 κόντρα στην Σαν Πάμπλο Μπούργος.

Με το… δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην ACB της αγωνιστικής περιόδου 2020/21 η Μπαρτσελόνα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους κερδίζοντας σε ένα ματς “θρίλερ” στο Palau Blaugrana με 89-86 την Σαν Πάμπλο Μπούργος χάρη σε βολές των Χάνγκα & Αμπρίνες.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Μίροτιτς με 22 πόντους (7/10 σουτ) και 10 ριμπάουντ, ο Οριόλα με 20 πόντους (8/10 δίποντα) και 11 ριμπάουντ και ο Αμπρίνες με 22 πόντους (5/6 τρίποντα, 1/1 δίποντα), 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο Νικ Καλάθης δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά έχοντας σε 22′ λεπτά 7 πόντους με 2/6 δίποντα και 1/4 τρίποντα, 3 ασίστ και 2 λάθη.

Από την πλευρά της Μπούργος που ετοιμάζεται για το Final-8 του Basketball Champions League στο ΟΑΚΑ προσπάθησαν ο Μπενίτε με 18 πόντους, 1 ασίστ και 1 ριμπάουντ και ο Χόρτον με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Στα του παιχνιδιού οι “μπλαουγκράνα” δυσκολεύτηκαν από το πρώτο ημίχρονο και παρότι έχαναν στην πρώτη περίοδο (18-23) κατάφεραν να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 45-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπούργος συνέχισε να παρουσιάζει εξαιρετική εικόνα και παρέμενε κοντά στο σκορ, αλλά η Μπάρτσα διατηρούσε το προβάδισμα με 71-66.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο περίπου 5′ λεπτά πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 76-75 και έδειχναν ικανοί για το μεγάλο διπλό. Στο 38ο λεπτό η ομάδα του Σάρας με επιμέρους σκορ 11-5 ανέτρεψε το ματς και “αγκάλιασε” την νίκη (86-81), αλλά η Μπούργος ισοφάρισε σε 86-86 με 5-0 σερί και καλάθι του Ρένφρο στα 18′. Τελικά ο Χάνγκα στα 5′ έκανε το σκορ 87-86 με 1/2 βολές και ο Αμπρίνες… έγραψε το τελικό 89-86 με επίσης 2/2 βολές!

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 45-44, 71-66, 89-86.