Ρεάλ Μαδρίτης: 10-0 στην ACB και… συνεχίζει

2020-11-08T14:15:57+00:00 2020-11-08T16:03:55+00:00.

08/Nov/20 14:15

H Ρεάλ πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε την Φουενλαμπράδα με 79-68, για να κάνει το 10-0 στην ACB. Νίκη και για την Τενερίφη.

Απτόητη στην κορυφή η Ρεάλ!

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο υποδέχθηκε στην Μαδρίτη την Φουενλαμπράδα, πήρε τη νίκη με σκορ 79-68 και παραμένει μόνη πρώτη στη βαθμολογία με 10-0, παρά την κάκιστη εμφάνιση του Σέρχιο Γιουλ με 2 πόντους και 1/11 σουτ σε 22′!

Η εκκίνηση δεν ήταν ιδανική για τους γηπεδούχους, καθώς οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με 18-24 στη πρώτη περίοδο, ενώ και το ημίχρονο ήταν υπέρ τους με 33-40. Το τρίτο δεκάλεπτο έκανε την διαφορά για την ”Βασίλισσα”, η οποία με επιμέρους 28-11, ανέτρεψε την κατάσταση για το δικό της 61-51. Η Ρεάλ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τέλους και έφτασε έτσι σε μία ακόμα επικράτηση εντός των συνόρων.

Κορυφαίος των νικητών ο Τζέισι Κάρολ με 18 πόντους (4/8 τρίποντα), με τον Ουόλτερ Ταβάρες να έχει 12 πόντους-10 ριμπάουντ και 2 ασίστ, τους Φακούντο Καμπάτσο-Αλμπέρτο Αμπάλντε 13 και τον Τρέι Τόμπκινς 11.

Για την Φουενλαμπράδα, που πλέον μετράει 3 νίκες και 6 ήττες, ξεχώρισε με 23 πόντους και 4 ριμπάουντ ο Μέλο Τριμπλ.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 33-40, 61-51, 79-68

Συνεχίζει τις υψηλές ”πτήσεις” η Τενερίφη

Στο 7-1 ανέβηκε η Τενερίφη, η οποία νίκησε εντός έδρας την Ρεάλ Μπέτις (2-7) με 77-73. Όπως ”μαρτυρά” το τελικό σκορ, η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να βγουν νικητές στο τέλος.

Κορυφαίος ο Μαρσελίνιο Χουέρτας με 19 πόντους, 15 με 5 ριμπάουντ είχε ο Γιόργκι Σερμαντίνι, ενώ από 11 είχαν οι Σάσου Σαλίν-Φραν Γκέρα. Για την Μπέτις, προσπάθησαν οι Γιούσου Ντόγιε, Τι Τζέι Κάμπελ και Νικ Κέι με 16, 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, την ώρα που ο Τζέιμς Φελντέιν μέτρησε 8 με 3/9 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 35-34, 57-53, 77-73