Αρμάνι: Clutch o Σιλντς και νίκη στο Game 1 των ημιτελικών

2021-05-22T23:28:19+00:00 2021-05-23T00:02:32+00:00.

22/May/21 23:28

Η Αρμάνι ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στα playoffs του ιταλικού πρωταθλήματος, ενώ η Μπαρτσελόνα πήρε εύκολα τη νίκη στην έδρα της Τενερίφης και ολοκλήρωσε ιδανικά την κανονική διάρκεια της ACB.

Η Αρμάνι, μετά από ένα συναρπαστικό ματς, πήρε τη νίκη κόντρα στη Βενέτσια με 81-79 και έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της ιταλικής Λίγκας.

Σε όλο το ματς η Αρμάνι ήταν μπροστά, όμως στο τέλος η Βενέτσια επέστρεψε και το σκορ στο τέλος ήταν 79-79 στα 9”. Εκεί ο Σαβόν Σιλντς βρήκε σκορ στην εκπνοή και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, δείχνοντας πως είναι σε τρομερή κατάσταση, λίγο μετά και την επιλογή του στη δεύτερη καλύτερη πεντάδα της Ευρωλίγκας.

Ο “ήρωας” της Αρμάνι είχε 25 πόντους, εκτός του νικητήριου σουτ, ενώ από 13 είχαν Σέρχιο Ροντρίγκεζ και Κέβιν Πάντερ. Ο Στέφανο Τόνουτ είχε 19 και ο Μίτσελ Ουάτ 16 πόντους και 10 ριμπάουντ για τη Βενετία.

Δεκάλεπτα: 20-13, 42-38, 64-55, 81-79

Άνετα η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα έφυγε με το διπλό από την έδρα της Τενερίφης (72-69) και έκλεισε με νίκη την παρουσία της στην κανονική διάρκεια της ACB.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά οι Καταλανοί είχαν τον ελεγχο και στο δεύτερο ημίχρονο πάτησαν γκάζι, φτάνοντας άνετα στην τελική επικράτηση με +24.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μπράντον Ντέιβις με 16 πόντους, από 8/10 σουτ, ενώ ο Νικ Καλάθης έβαλε 14 πόντους, όσους και ο Κάιλ Κούριτς.

Όσο για τους ηττημένους, ο Μαρσελίνιο Χουέρτας σημείωσε 14 πόντους, ενώ ο Φιτιπάλντο 13.

Δεκάλεπτα: 17-20, 30-37, 56-65, 72-96