Μπαρτσελόνα: Χωρίς Καλάθη, αλλά με Μπολμάρο & Γκασόλ, 1-0 την Μπανταλόνα

2021-06-01T23:56:12+00:00 2021-06-02T01:37:06+00:00.

01/Jun/21 23:56

2021-06-01_ENTRENAMENT FCB FUTSAL_VICTOR

Η Μπαρτσελόνα, με τους Μπολμάρο και Γκασόλ σε εξαιρετική κατάσταση, έκανε το 1-0 απέναντι στη Μπανταλόνα, ενώ και η Τενερίφη υπερασπίστηκε την έδρα της απέναντι στην Μπούργος.

Η Μπαρτσελόνα έδειξε πως άφησε πίσω της τον χαμένο τελικό της Ευρωλίγκας, με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να επικρατεί της Μπανταλόνα με 84-74 στο πρώτο ματς των πλέι οφς, κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν κοντά, όμως στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και πήραν διψήφια διαφορά (60-50, 30’). Στη συνέχεια η Μπαρτσελόνα κράτησε το προβάδισμά της ψηλά και έφτασε άνετα στη νίκη με +10.

Ο Μπολμάρο με 16 πόντους ήταν ο κορυφαίος, ενώ 14 πρόσθεσε ο Πάου Γκασόλ, 12 ο Χίγκινς και 11 ο Μίροτιτς. Σε ό,τι έχει να κάνει με τον Νικ Καλάθη, ο Έλληνας γκαρντ δεν αγωνίστηκε στην αναμέτρηση, λόγω του τραυματισμού του στον αστράγαλο, παραχωρώντας την θέση του στην δωδεκάδα στον Λέο Βέστερμαν.

Από την άλλη, για την συμπολίτισσα Μπανταλόνα,  ο Άντε Τόμιτς είχε 17 πόντους απέναντι στη παλιά του ομάδα, ενώ από 16 πρόσθεσαν οι Ντιμιτρίεβιτς και Μποντζιάνσκι.

Δεκάλεπτα: 26-18, 40-38, 60-50, 84-74.

1-0 και για την Τενερίφη

Η Τενερίφη πήρε τη νίκη με 86-78 απέναντι στην Μπούργος και έκανε το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά.

Η Μπούργος λίγο έλειψε να κάνει την ολική ανατροπή, καθώς μετά το 66-55 της τρίτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και έκαναν το 71-71, στο 35’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι, παίρνοντας το ροζ φύλλο.

Κορυφαίοι της Τενερίφης ήταν οι Σερμαντίνι και Χουέρτας με 16π. και 15π. αντίστοιχα, ενώ από την Μπούργος, ξεχώρισε ο Σαλβό με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 19-14, 45-42, 66-55, 86-78