Βαλένθια: “Πέταξε” εκτός ημιτελικών την πρωταθλήτρια Μπασκόνια

2021-06-04T23:50:56+00:00 2021-06-04T23:50:56+00:00.

04/Jun/21 23:50

Η Βαλένθια νίκησε την Μπασκόνια με 78-73 και την ”πέταξε” εκτός συνέχειας στην ACB. Στους τελικούς της Γερμανίας η Μπάγερν.

Η Βαλένθια συνεχίζει στα ημιτελικά της ACB, μετά το 78-73 κόντρα στην Μπασκόνια, για το Game 3 της προημιτελική σειράς.

Οι Νυχτερίδες ήταν ανώτερες σε όλη σχεδόν την διάρκεια του ματς και παρά την αντίδραση των Βάσκων στο τέλος (75-73 στο 39′), μπόρεσαν και έφτασαν στην επικράτηση, για το 2-1 στην σειρά, πετώντας εκτός συνέχειας τους πρωταθλητές.

Ο Κάλινιτς είχε 18 πόντους-7 ριμπάουντ, ο Τόμπεϊ 13 και ο Λαμπεϊρί 12-5 για την Βαλένθια, με τον Ντράγκιτς να έχει 16 και τον Πολονάρα 15 για την Μπασκόνια.

Η Ρεάλ ήδη περιμένει στους ”4” με το πρώτο ματς να γίνεται στην Μαδρίτης στις 6/6.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-34, 59-53, 78-73

Στα τελικά της Γερμανίας η Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε τη νίκη με 82-73 επί της Λούντβιγκσμπουργκ, έκανε το 3-1 στην ημιτελική σειρά, για την πρόκριση στους τελικούς του γερμανικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν και ισοφάρισαν στην τρίτη περίοδο, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Βαυαροί έκαναν ένα επιμέρους 25-16, για να πάρουν τη νίκη-πρόκριση.

Κορυφαίος της Μπάγερν ήταν ο Αμέιζ με 16 πόντους, με τον Γκιστ να είχε 11, ενώ από 10 είχαν οι Λούτσιτς και Τζόνσον. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, ΜακΛιν, με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 41-34, 57-57, 82-73