Μπαρτσελόνα: Διέλυσε τη Μπανταλόνα στην επιστροφή του Καλάθη και πέρασε στα ημιτελικά!

2021-06-05T20:32:41+00:00 2021-06-05T20:32:41+00:00.

05/Jun/21 20:32

Η Μπαρτσελόνα, με τον Καλάθη και πάλι στη σύνθεσή της, πήρε τη νίκη απέναντι στην Μπανταλόνα με 94-73 και προκρίθηκε στα ημιτελικά της ACB με σκορ 2-1. Επόμενος αντίπαλος για τους “Μπλαουγκράνα” η Τενερίφη.

Χωρίς να δυσκολευτεί, η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη απέναντι στην Μπανταλόνα με 94-73, έκανε το 2-1 και προκρίθηκε στα ημιτελικά της ACB!

Από την αρχή η ομάδα του Σάρας είχε τον έλεγχο (45-38 ημίχρονο), όμως στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΙ, χάρη στους Κούριτς και Ντέιβις (15 και 11 πόντοι σε αυτό το δεκάλεπτο), ξεφεύγοντας με +30 (82-52) και τελείωσαν έτσι από νωρίς την υπόθεση νίκη. Τελικό σκορ 94-73 και νίκη για τους “Μπλαουγκράνα”.

Ο Κούριτς ήταν και ο πρώτος σκόρερ με 22 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Γκασόλ και 13 ο Ντέιβις. Σπουδαίο ματς και από τον Νικ Καλάθη, ο οποίος στην επιστροφή του στη δράση είχε 5 πόντους και 9 ασίστ σε 18:37.

Για την Μπανταλόνα οι 17 πόντοι του Άντε Τόμιτς δεν ήταν αρκετοί.

Δεκάλεπτα: 25-21, 45-38, 82-52, 94-73.