Μπαρτσελόνα: Πέταξε έξω την Τενερίφη και τώρα… “Clasico”!

2021-06-12T00:12:16+00:00 2021-06-12T00:26:59+00:00.

12/Jun/21 00:12

Η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη απέναντι στη Τενερίφη με 89-72 και με σκορ 2-1 προκρίθηκε στους τελικούς της ACB, εκεί όπου θα κοντραριστεί με την Ρεάλ Μαδρίτης.

Το ζευγάρι των τελικών της ACB κλείδωσε, με την Μπαρτσελόνα να επικρατεί της Τενερίφης με 89-72 και να προκρίνεται στην επόμενη φάση, εκεί όπου θα παλέψει με την Ρεάλ για τον τίτλο στην Ισπανία.

Το πλεονέκτημα έδρας ανήκει στην Βασίλισσα, η οποία πήρε την πρωτιά στην κανονική διάρκεια, με τον πρώτο τελικό να είναι προγραμματισμένα για την Κυριακή (13/6).

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα πήρε ένα μικρό προβάδισμα (46-39, 20’), ενώ στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι, φτάνοντας στο +18 (68-50) στο 30’. Κάπου εκεί τα πάντα είχαν τελειώσει, με την Τενερίφη να μην καταφέρνει να επιστρέψει. Τελικό σκορ 89-72 και νίκη για την Μπαρτσελόνα, η οποία προκρίθηκε στους τελικούς της ACB.

Ο Γκασόλ με 15 πόντους ήταν ο κορυφαίος της Μπαρτσελόνα με τους Ντέιβις – Χίγκινς να έχουν από 14 και τον Καλάθη 13.

Για την Τενερίφη ο Ντούρνεκαμπ είχε 19 πόντους και ο Χουέρτας 13 με 9 ασίστ, όμως δεν ήταν αρκετά για να δώσουν τη νίκη στην ομάδα τους.

Δεκάλεπτα: 23-21, 46-39, 68-50, 89-72.