Μπαρτσελόνα: Break τίτλου απέναντι στη Ρεάλ με ΜΑΓΙΚΟ Χίγκινς!

2021-06-13T20:25:42+00:00 2021-06-13T21:14:08+00:00.

13/Jun/21 20:25

Η Μπαρτσελόνα, με τον Χίγκινς να κάνει σπουδαία δουλειά, πήρε τη νίκη μέσα στην έδρα της Ρεάλ με 89-75, κάνοντας το 1-0 στους τελικούς της ACB.

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε τους τελικούς της ACB η Μπαρτσελόνα, καθώς οι Καταλανοί έκαναν ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ δεύτερο ημίχρονο και πήραν τη νίκη μέσα στη Μαδρίτη με 89-75, κάνοντας το 1-0 στη σειρά. Έτσι, με ακόμα μια νίκη, θα φτάσει στον τίτλο (η σειρά κρίνεται στις δύο νίκες) με το επόμενο ματς να είναι στη Βαρκελώνη την Τρίτη (15/6).

Παραλληλα, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους έκανε το αποφασιστικό βήμα για το πρώτο της πρωτάθλημα μετά το 2014, όταν στον πάγκο της ήταν ακόμα ο Τσάβι Πασκουάλ και στο ρόστερ ο Κώστας Παπανικολάου.

Η Ρεάλ ξεκίνησε καλύτερα και με τον Ταβάρες να κάνει την διαφορά, προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 20-15, ενώ ήταν μπροστά και στο ημίχρονο με 36-33. Κάπου εκεί όμως ήρθε η ώρα του Χίγκινς.

Ο Αμερικανός με 14 πόντους στην τρίτη περίοδο πήρε από το χέρι την ομάδα του και της έδωσε το προβάδισμα με 52-62 στο 30’, βάζοντας έτσι τις βάσεις για το μπρέικ. Η συνέχεια ήταν ίδια, με την Μπαρτσελόνα να είναι κυρίαρχη και εν τέλει να φτάνει στη νίκη με 75-89, κάνοντας το 1-0 στους τελικούς.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Χίγκινς με 25 πόντους, ενώ από 12 είχαν οι Καλάθης και Ντέιβις.

Από την άλλη ο Ταβάρες είχε 16 πόντους και 11 ριμπάουντ, όμως δεν ήταν αρκετός για την ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 20-15, 36-33, 52-62, 75-89