Σαρωτική πριν τον Ολυμπιακό η Αρμάνι, νέα ήττα για Βιλερμπάν – “Καθάρισαν” Εφές, Ζαλγκίρις, Μπασκόνια

2021-11-21T19:57:47+00:00 2021-11-21T19:58:38+00:00.

21/Nov/21 19:57

Κανένα πρόβλημα για την αήττη στην Ιταλία Αρμάνι πριν τον Ολυμπιακό. Δεν τα πηγαίνει πολύ καλά στη Γαλλία η Βιλερμπάν, πανηγύρισαν Εφές, Μπασκόνια και Ζαλγκίρις.

Μετά από 0/2 στην Ευρωλίγκα, η Αρμάνι Μιλάνο ξέσπασε στην Τρεβίζο με 85-55, για να κάνει το 9/9 στο πρωτάθλημα Ιταλίας.

Οι γηπεδούχοι, στο πρώτο ματς χωρίς τον τραυματία Μήτογλου, δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα, όπως ”μαρτυρά” και το τελικό σκορ.

Ο Σιλντς με 15, ο Ρίτσι με 13 και ο Ντατόμε με 11 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών, οι οποίοι την Παρασκευή (26/11, 21:30) υποδέχονται τον Ολυμπιακό, για την 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Σιμς με 16 και ο Ράσελ με 14 πόντους πάλεψαν, αλλά δεν ήταν αρκετοί από την αντίπαλο της ΑΕΚ στο Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 43-25, 64-42, 85-55

Νέα ήττα για την Βιλερμπάν

Η Βιλερμπάν δεν τα πηγαίνει τόσο καλά στην γαλλική λίγκα, πέφτοντας στο 6-3, μετά το 64-85 της Λεβαλουά του 8-1.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τα πάνω χέρι σε όλη την διάρκεια του ματς και δεν είχαν πρόβλημα να φτάσουν στο διπλό, κόντρα στην ομάδα που είχε απουσίες λόγω κορωνοϊού.

Ο Κάμινγκς ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους-5 ασίστ για τους νικητές, 13 είχε ο Ρέι και 11 πόντους-4 ριμπάουντ ο Χάντερ. Όσο για την Βιλερμπάν, 15 σκόραρε ο Χάουαρντ, 12 ο Οκόμπο, ενώ 2 (0/4 σουτ) είχε ο Αντετοκούνμπο.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 37-45, 52-68, 64-85

Ανεβαίνει η Μπασκόνια

Στο 5-6 έφτασε η Μπασκόνια στο πλαίσιο της ACB, μετά το 83-77 κόντρα στην Ανδόρα.

Η αναμέτρηση μόνο εύκολο δεν ήταν για τους γηπεδούχους, καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 34-36 στο ημίχρονο, ενώ και το δεύτερο μέρος δεν ήταν εύκολο υπόθεση, παρά την ανωτερότητα που έδειξαν με επιμέρους 49-31.

Ο Γκρέιντζερ έκανε μεγάλο ματς με 25 πόντους-5 ασίστ, όπως και ο Μπόλντγουϊν με 19 πόντους-8 ριμπάουντ. 12 πρόσθεσε ο Γκιεντράιτις, ενώ για την Ανδόρα του 4-7 προσπάθησε με 14 πόντους-6 ασίστ ο Χάνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 34-36, 57-53, 83-77

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την Εφές

Η Νταρουσάφακα πήγε να κάνει την ζημιά στην Πόλη, όμως η Εφές ήταν σοβαρή και πήρε τη νίκη με 84-76.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 40-53 στο ημίχρονο, αλλά ένα σαρωτικό δεκάλεπτο με 28-8 ήταν αρκετό για τους πρωταθλητές, προκειμένου να ανέβουν στο 7-2.

Ο Μίτσιτς ήταν όλα τα λεφτά με 26 πόντους, όπως και ο Μπομπουά με 22, με τον Πλάις να προσθέτει 17. Δεν ήταν αρκετός ο Ουέντελ με 15 για τους ηττημένους του 5-3.

Τα δεκάλεπτα: 20-31, 40-53, 68-61, 84-76

”Καθάρισε” στο δεύτερο ημίχρονο η Ζαλγκίρις

Στο 9-1 ανέβηκε η Ζαλγκίρις στο πρωτάθλημα Λιθουανίας, μετά το 101-77 κόντρα στην Γιουβέντους.

Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολο στους πρωταθλητές με το 37-45 του ημιχρόνου, όμως το δεύτερο ημίχρονο άνηκε απόλυτα στους γηπεδούχους, με το τέταρτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 41-19.

Ο Κάβανο ήταν όλα τα λεφτά για τους νικητές με 20 πόντους-7 ριμπάουντ, ενώ ο Λεκαβίτσιους πρόσθεσε 15 πόντους-8 ασίστ. Για την Γιουβέντους του 7-3, 19 πόντους-8 ασίσε είχε ο Μίλερ και 14 πόντους-10 ριμπάουντ ο Γκούστις.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 37-45, 60-56, 101-77