Copa del Rey: Η Βαλένθια το γύρισε, η Μούρθια το πήρε

2022-02-18T20:38:36+00:00 2022-02-18T23:13:36+00:00.

18/Feb/22 20:38

Η Μούρθια ”πέταξε” εκτός τετράδας στο Copa del Rey την Βαλένθια (83-86), με πρωταγωνιστή τον ΜακΦάντεν.

Έκανε την έκπληξη η Μούρθια!

Η ομάδα του Βασιλειάδη (δεν αγωνίστηκε) είδε την Βαλένθια να επιστρέφει από το -19, αλλά στο τέλος ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε τη πρόκριση για τα ημιτελικά του Copa del Rey με 83-86.

Το ματς είχε δύο όψεις. Στο πρώτο μέρος, η Μούρθια ήταν η απόλυτη πρωταγωνίστρια με 14-28 στη πρώτη περίοδο και με 33-52 στο ημίχρονο.

Η Βαλένθια βγήκε άλλη ομάδα και με επιμέρους 24-2, όχι απλά επέστρεψε, αλλά πέρασε μπροστά στο σκορ με 64-61 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο προημιτελικός ήταν ντέρμπι μέχρι τέλους, με τον Ουέμπ να υπογράφει το 83-84 στο 39′. Ο Βαν Ρόσομ αστόχησε, ο ΜακΦάντεν έκανε το 83-86 στο -7” με 2/2 βολές, με τον πρώτο να χάνει ξανά τρίποντο, για τη νίκη της Μούρθια.

Ο ΜακΦάντεν ήταν όλα τα λεφτά με 20 πόντους, 16 είχε ο Τέιλορ και 13 ο Ουέμπ, για τους νικητές, που έχουν μόνο μία τέταρτη θέση το 1996. Όσο για την Βαλένθια, 20 είχε ο Ριβέρο και 19 ο Πρέπελιτς.

Αντίπαλος των νικητών στα ημιτελικά, μία εκ των Μπαρτσελόνα και Μανρέσα (18/2, 22:30).

Τα δεκάλεπτα: 14-28, 33-52, 64-61, 83-86