Ρεάλ: Έχασε από τη Μανρέσα, έχασε και έδαφος για τη πρώτη θέση

2022-03-20T14:22:49+00:00 2022-03-21T01:46:10+00:00.

20/Mar/22 14:22

Η Μανρέσα έκανε μεγάλο ματς στη Μαδρίτη, νικώντας την Ρεάλ με 75-86.

Ήττα για την Ρεάλ, η πέμπτη (!) συνεχόμενη εντός έδρας (16/1 η τελευταία νίκη)!

Η Μανρέσα ήταν ανώτερη στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε μεγάλη νίκη στη Μαδρίτη με 75-86, για να ανέβει στο 16-8, παραμένοντας στη τρίτη θέση της ACB.

Το ματς έκρυβε εκπλήξεις, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν την ανατροπή στη τρίτη περίοδο με επιμέρους 16-30 (57-64). Ίδιο σκηνικό και στα τελευταία 10′, για την εύκολη -όπως αποδείχθηκε- επικράτηση.

Ο Μέιε με 20 και ο Πέρεζ με 17 ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές, δεν ήταν αρκετοί οι Ντεκ και Γιαμπουσέλε-Ρούντι με 21 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Η ομάδα της Μαδρίτης είναι πλέον στο 18-6 και συνεχίζει να είναι δεύτερη, πίσω μόνο από τη Μπαρτσελόνα του 18-4, ενώ απομένουν ακόμα 10 και 12 αγώνες αντίστοιχα, μέχρι το φινάλε της κανονικής διάρκειας.

Θυμίζουμε ότι στο ματς του πρώτου γύρου, η Μπαρτσελόνα είχε κάνει το διπλό με 75-85, ενώ απομένει και ο αγώνας της Βαρκελώνης (10/4).

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 41-34, 57-64, 75-86