Μπαρτσελόνα: Υπέταξε στην παράταση την Ρεάλ μετά από ένα ΜΥΘΙΚΟ Clásico! (videos)

2022-04-10T20:55:16+00:00 2022-04-10T21:17:31+00:00.

10/Apr/22 20:55

Η Μπαρτσελόνα πήρε το Clásico της ACB, επικρατώντας στην παράταση της Ρεάλ με το εντυπωσιακό 108-97!

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Τα φετινά Clásico έχουν την… σφραγίδα της Μπαρτσελόνα!

Οι Καταλανοί πήραν την 5η(!) τους νίκη απέναντι στη Ρεάλ φέτος, επικρατώντας ξανά της Ρεάλ στο ντέρμπι της ACB με 108-97 στην παράταση των Μαδριλένων. Είχαν προηγηθεί τα δύο νικητήρια στην Ευρωλίγκα, το διπλό για το ισπανικό πρωτάθλημα στη Μαδρίτη, αλλά και η επικράτηση στον τελικό του Κυπέλλου.

Αυτό το αποτέλεσμα ανεβάζει την Μπαρτσελόνα στο 22-5, ενώ η Ρεάλ υποχωρεί στο 19-8, αποχαιρετώντας τα όνειρα για πρωτιά.

Παραλίγο πάντως η Ρεάλ να φύγει με το διπλό στην κανονική διάρκεια, καθώς χρειάστηκε μια βολή του Σανλί στο τελευταίο δευτερόλεπτο για να πάει το παιχνίδι στον έξτρα χρόνο, εκεί που η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν η ΑΠΟΛΥΤΗ κυρίαρχος.

Ο Λαπροβίτολα με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ 18 πρόσθεσε ο Σμιτς και από 16 οι Έξουμ και Χέιζ. Ο Καλάθης είχε μόνο 3 πόντους (0/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα), αλλά μάζεψε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ.

Για τη Ρεάλ, ο Ντεκ είχε 17 και από 14 οι Πουαριέ και Ταβάρες.

Να τονίσουμε πως οι δύο ομάδες τελείωσαν το ματς χωρίς τους Αμπάλδε και Μίροτιτς, οι οποίοι αποβλήθηκαν μετά από έναν καβγά που είχαν μεταξύ τους.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε οραξάτη και άμεσα πήρε τα ηνία με 27-17 λίγο πριν το δεκάλεπτο, όμως η Ρεάλ σταδιακά μείωσε και στο τέλος πέρασε και μπροστά, βάζοντας φωτιά στο ματς! Ένα τρίποντο του Χάνγκα συγκεκριμένα, έκανε το σκορ 76-78 στο 33’, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στη συνέχεια χέρι – χέρι.

Συνεχόμενοι πόντοι του Πουαριέ έκαναν το σκορ 84-87 στο 38’, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν μόνο με βολές για ένα ολόκληρο αγωνιστικό λεπτό (88-89, 39’). Ένα αμφισβητούμενο σφύριγμα έδωσε στον Σανλί το δικαίωμα να κάνει το 89-89, με 1/2 βολές και ενώ έμενε μόλις 1’’ για τη λήξη. Η Ρεάλ δεν μπόρεσε να βρει σκορ και έτσι η κανονική διάρκεια έκλεισε στο 89-89.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Μπαρτσελόνα ήταν ΚΑΤΑΙΓΙΣΤΙΚΗ και με επιμέρους 19-8 πήρε τη νίκη με το εντυπωσιακό 108-97.

Δεκάλεπτα: 27-23, 51-46, 71-65, 89-89, 108-97 (παρ.).