Ρεάλ: Πήρε τη ματσάρα κόντρα στη Μπαρτσελόνα και μαζί ένα ακόμα Supercopa! (videos)

2022-09-25T20:42:35+00:00 2022-09-25T21:13:41+00:00.

25/Sep/22 20:42

Μετά από ένα φοβερό ματς, η Ρεάλ νίκησε την Μπαρτσελόνα (89-83) και μαζί και το Supercopa, για πέμπτη σερί χρονιά!

Και στο τέλος κερδίζει η Ρεάλ!

Η ομάδα της Μαδρίτης νίκησε με 89-83 την Μπαρτσελόνα στη παράταση και κατέκτησε το Supercopa, το όγδοο της ιστορίας της και πέμπτο συνεχόμενο.

Αυτός ήταν ο πρώτος τίτλος των Μαδριλένων χωρίς τον Λάσο στον πάγκο της, με τον τελευταίο να είναι το μακρινό 2007.

Την ίδια ώρα, οι ηττημένοι έμειναν στους πέντε τίτλους και στους τέσσερις σερί χαμένους τελικούς κόντρα στην Ρεάλ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για την Ρεάλ, που προηγήθηκε με 17-15 στο 10′, την ώρα που ο Σανλί είχε τους 11 πρώτους πόντους της Μπαρτσελόνα.

Βέσελι και Κούριτς έδωσαν λύσεις στην ομάδα του Σάρας και κάπως έτσι, πήρε το προβάδισμα, αλλά και τον έλεγχο του τελικού, για το 29-37 του ημιχρόνου.

Η Μπαρτσελόνα ”έχτισε” διψήφια διαφορά με 12 πόντους και έδειξε ότι μπορεί να ελέγξει την κατάσταση και στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά Μούσα και κυρίως Γιουλ υπέγραψαν το 55-49 με σερί 15-0.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι για τα καλά, με την Μπαρτσελόνα να επιστρέφει και να ισοφαρίζει σε 69-69 στο 38′. Ο Ταβάρες έκανε το 71-69 με 2/2 βολές στο -50, ο Τόμπι ισοφάρισε σε 71-71 στο -16, με τον Ντεκ να αστοχεί στο σουτ της νίκης.

Οι δυο ομάδες συνέχισαν χέρι-χέρι και στο έξτρα πεντάλεπτο. O Γιαμπουέλε έκανε το 85-83 στο -45”. Η Μπαρτσελόνα έχασε διπλή επίθεση, η Ρεάλ πήρε το ριμπάουντ και μαζί το φάουλ, με τον Ντεκ να υπογράφει το 87-83 στο -12” και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του, αφού πρώτα πήρε το ριμπάουντ μετά το άστοχο σουτ του Σανλί στο -5”.

Ο Ταβάρες ήταν συγκλονιστικός -και MVP του τελικού- με 24 πόντους-12 ειμπάουντ-5 μπλοκς, ενώ 19 είχε ο Μούσα, 15 ο Ντεκ και 14 ο Γιουλ. Για τη Μπαρτσελόνα, 21 είχε ο Σανλί και 12 ο Λαπροβίτολα.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 29-37, 55-49, 71-71, 89-83