Μπαρτσελόνα: “Κατάπιε” την Φουενλαμπράδα και περιμένει αντίπαλο στο Final Four του Κάουνας

2023-05-07T18:59:26+00:00 2023-05-07T19:34:39+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

07/May/23 18:59

Εύκολο απόγευμα για τους “Μπλαουγκράνα”, κέρδισαν άνετα την Φουενλαμπράδα (103-64) και έπιασαν και πάλι κορυφή στην ACB με ρεκόρ 26-5. Πλέον, στρέφουν τα βλέμματά τους στο Game 5 της σειράς Ρεάλ – Παρτίζαν, για να μάθουν τον αντίπαλό τους στο Final 4 του Κάουνας.

Tου Νίκου Μαστρογιαννόπουλου / info@eurohoops.net

Η Μπαρτσελόνα “κατάπιε” την Φουενλαμπράδα (103-64), έχοντας σε εξαιρετικό απόγευμα τον Κάιλ Κούριτς (22 πόντους με 5/7 τρίποντα) και πέρασε πρώτη στην κατάταξη της ACB (με ρεκόρ 26-5). Δεν αγωνίστηκαν οι Μίροτιτς, Βέσελι, Αμπρίνες, ενώ εκτός έμεινε και ο τραυματίας Χίγκινς.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους μπήκαν δυνατά και με τον Κάιλ Κούριτς να πετυχαίνει 8 πόντους με 2/3 τρίποντα στα πρώτα λεπτά, πήραν κεφάλι στο σκορ με +5. Από εκεί και πέρα, δεν κοίταξαν ποτέ πίσω και με όπλο το 47% έξω από τη γραμμή των 6,75μ. έστειλαν την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν, παρά τις προσπάθειες των Χόρτον και Λιούις.

To 12-2 στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους έφερε τη διαφορά πάνω απ’ τους 30 πόντους για πρώτη φορά στο παιχνίδι, με τους παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να δείχνουν τις προθέσεις τους, περιμένοντας να μάθουν τον αντίπαλό τους στο Final 4 του Κάουνας.

Ο παίκτης που ξεχώρισε μετά από καιρό για του “Μπλαουγκράνα” ήταν ο Κάιλ Κούριτς, καθώς ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 22 πόντους με 5/7 τρίποντα

Όσο για τους φιλοξενούμενους, ο Χόρτον ήταν ο μόνος που με ατομικές κυρίως ενέργειες, προσπαθούσε να “διεμβολίσει” την άμυνα των γηπεδούχων. Ο ίδιος πέτυχε 16 πόντους (4/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα).

Θυμίζουμε ότι η Μπαρτσελόνα έχει ήδη προκριθεί για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στο Final 4 της Ευρωλίγκα -μετά το 3-0 επί της Ζάλγκιρις και περιμένει το Game 5 του ζευγαριού ΡεάλΠαρτιζάν (2-2 η σειρά), προκειμένουν να μάθει με ποιον θα παίξει.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 51-30, 75-38, 103-64