Το ‘κανε ξανά ο Γκάι! “Σκότωσε” την Μπασκόνια και έστειλε την Μπανταλόνα στα ημιτελικά της ACB (Videos)

2023-05-30T22:47:09+00:00 2023-05-30T22:55:22+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

30/May/23 22:47

kyle-guy

Τι έκανε ο τύπος! Ο “δολοφόνος” Γκάι χτύπησε ξανά και… σόκαρε την Μπασκόνια (83-76), δίνοντας στην Μπανταλόνα την μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά της ACB.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Μπασκόνια έχασε τη… γη κάτω από τα πόδια της, ηττήθηκε (83-76) σε ακόμη ένα ματς από την τρομερή και φοβερή Μπανταλόνα και αποκλείστηκε από τη συνέχεια των playoffs. Το λιθαράκι του και παραπάνω το έβαλε ο “δήμιος” που χτύπησε για δεύτερη σερί φορά. Τ’ όνομα αυτού; Κάιλ Γκάι!

Ο εξαιρετικός από το Game 1 Μπροτζιάνσκι ξεκίνησε όπως σταμάτησε στο προηγούμενο παιχνίδι, έχοντας παραπάνω από τους μισούς πόντους της ομάδας του στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Μάρκους Χάουαρντ απάντησε γρήγορα στα δικά του καλάθια, ευστοχώντας μάλιστα και σε τρίποντο-φάουλ! Όλα έδειχνα ότι το παιχνίδι αυτό θα παιχτεί στον… πόντο. Οι γηπεδούχοι που δεν είχαν χάσει καθόλου το προβάδισμα αλλά και την συγκέντρωσή τους, έβαζαν δύσκολα στους Βάσκους, οι οποίοι πήραν κεφάλι στο σκορ μετά από αρκετή ώρα στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου.

Μάλιστα, κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου, η Μπανταλόνα ανακοίνωνε επίσημα μέσα από τον προσωπικό λογαριασμό της ομάδας στο Twitter, την ανανέωση του συμβολαίου του Πάου Ρίμπας (παρακολουθούσε τον αγώνα από τον πάγκο) μέχρι και το 2026! Το συμβόλαιο του παίκτη έληγε στις 30 Ιουνίου 2023 με τους ιθύνοντες της ομάδας να του προσφέρουν ένα 2+1 συμβόλαιο. Ο ίδιος βρίσκεται στην Μπανταλόνα από τα 4 του έτη και θα συνεχίσει να βρίσκεται σίγουρα μέχρι και το καλοκαίρι του 2026. Αυτό δείχνει ότι αναμένεται να κλείσει την καριέρα του στην ομάδα της καρδιάς του, καθώς βρίσκεται ήδη στο 36ο έτος της ηλικίας του.

Η ομάδα του Χοάν Πεναρόγια μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο κάνοντας αρκετά λάθη μετά από την πίεση των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα οι Γκάι και Βίβες να βρουν ελεύθερο πεδίο και με συνεχόμενα καλάθια να δώσουν ένα σημαντικό προβάδισμα στην Μπανταλόνα με οκτώ πόντους (62-54). “Μαχαιριά” στην καρδιά, το μεγάλο τρίποντο-buzzer beater του Γκάι, το οποίο έδωσε φτερά στα πόδια των γηπεδούχων! Πολύ απλά γιατί μετά απ’ αυτό το τεράστιο σουτ όχι μόνο έκοψε τα πόδια των παικτών της Μπασκόνια -σε συνδυασμό με τα παραπάνω από διπλάσια επιθετικά ριμπάουντ (15-8)- αλλά ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και στους 16 πόντους. Έτσι, πήραν τη νίκη και την μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά της ACB, με ακόμη μία μεγαλειώδης εμφάνιση.

Πρώτος σκόρερ για την Μπανταλόνα ο Κάιλ Γκάι με 22 πόντους (4/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές) και 3 ασίστ, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Βίβες με 15 πόντους (1/2 δίποντα, 3/5 τρίπονα, 4/6 βολές) και 2 ασίστ.

Όσο για την Μπασκόνια, ο Μάρκους Χάουαρντ ήταν εκεί, αλλά σχεδόν μόνος, σημειώνοντας 18 πόντους (1/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/4 βολές) και 2 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 46-40, 71-62, 83-76