Ρεάλ: Αγχώθηκε στο τέλος, αλλά 2-1 την Μπανταλόνα

2023-06-10T20:29:04+00:00 2023-06-10T20:30:18+00:00.

10/Jun/23 20:29

Η Ρεάλ κέρδισε -δύσκολα στο τέλος- την Μπανταλόνα (73-83) και έκανε το 2-1 στα ημιτελικά της ACB.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ανατροπή και το πλεονέκτημα ξανά στα χέρια της Ρεάλ.

Η ομάδα του Ματέο κέρδισε την Μπανταλόνα εκτός έδρας με 73-83, για το 2-1 στα ημιτελικά της ACB.

Οι Μαδριλένοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και πήραν αμέσως το προβάδισμα, με πρωταγωνιστές τους Μούσα, Χεζόνια, Γιαμπουσέλε.

Ο Γκάι ήταν ο βασικός επιθετικός άξονας των γηπεδούχων, όμως δεν ήταν αρκετός, για το 32-48 του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική με το 11-22 της Ρεάλ να φέρνει διαφορές ακόμα και των 30 πόντων (37-67), για το 43-70.

Παρόλα αυτά, τα τελευταία 10′ μόνο διαδικαστικά δεν ήταν, με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μία τεράστια ανατροπή.

Δεν ”έπεσαν” αμαχητί, κάνοντας το 73-78 στο 39′ με επιμέρους 30-8, όμως ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για το κάτι παραπάνω.

Μούσα και Γιαμπουσέλε διέκοψαν το 13-0 των γηπεδούχων στο τελευταίο λεπτό, για να δώσουν τη νίκη στην Ρεάλ.

Ο Μούσα ήταν τρομερός με 25 πόντους, με τον Γιαμπουσέλε να προσθέτει 16 και τον Χεζόνια 13. Για τη Μπανταλόνα, ο Γκάι είχε 20 πόντους με 6/13 σουτ (1/6 τρίποντα).

Η σειρά παραμένει στην έδρα της Μπανταλόνα για το Game 4 (12/6) και αν χρειαστεί πέμπτο ματς, τότε θα γίνει στην Μαδρίτη στις 14/6.

Αν κάποια από τις δυο σειρές οδηγηθεί σε πέμπτο ματς, τότε οι Τελικοί θα ξεκινήσουν στις 18/6. Αν και οι δυο τελειώσουν στο τέταρτο, τότε στις 16/6.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 32-48, 43-70, 73-83