Μπαρτσελόνα: Και οι επτά ήταν υπέροχοι, για το 1-0 επί της Ρεάλ! (videos)

2023-06-16T23:05:32+00:00 2023-06-16T23:17:21+00:00.

gadamopoulos

16/Jun/23 23:05

kalinic-barça-madrid

Η Μπάρτσα έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στην ACB, νικώντας 97-88 τη Ρεάλ και έχοντας επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Στο πρόσφατο Final Four της Ευρωλίγκα, η Ρεάλ νίκησε τη Μπαρτσελόνα, για να βάλει κόντρα στον Ολυμπιακό το 11ο διαμάντι στο ευρωπαϊκό «στέμμα» της. Στη νέα συνάντησή τους, στους τελικούς της ACB, πάντως, μέτρησε μία άλλη «αριθμητική», υπέρ των Καταλανών.

Η Μπάρτσα επικράτησε το βράδυ της Παρασκευής (16/6) της Ρεάλ με 97-88 στη Βαρκελώνη και πέτυχε το 1-0 στη σειρά, καθώς είχε αξιοθαύμαστη πολυφωνία και επτά παίκτες με διψήφια παραγωγικότητα. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν στην τρίτη περίοδο την άμυνά τους, η οποία είχε δεχθεί 50π. στο ημίχρονο, και με «ήρωες» τους Λαπροβίτολα (19π., 5ασ.) και Σανλί (14π., 4/6τριπ.) έκαναν το πρώτο βήμα, κυριαρχώντας στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Διάστημα στο οποίο οι «μπλαουγκράνα» είχαν ένα σερί 11-0 για το 74-64 στο 33΄, από το οποίο δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Ο κόουτς Γιασικεβίτσιους είδε τους παίκτες του να σουτάρουν με 22/36διπ. (61%) και 12/29τριπ. (41%) και βρήκε λύσεις και από τους Μίροτιτς (14π., 7ριμπ.), Σατοράνσκι (11π.), Αμπρίνες (10π.), Βέσελι (10π..) και τον ρολίστα Ντα Σίλβα, που πέτυχε 10π. με 5/5διπ.!

Από την άλλη, η Ρεάλ είχε μεν 12/19τριπ. (63%), αλλά στο φινάλε ξέμεινε από λύσεις και ιδέες. Οι 16 και 14 πόντοι αντίστοιχα, από τις «παλιοσειρές» «Τσάτσο» Ροντρίγκεθ (4/4τριπ.) και Σέρχιο Γιουλ δεν έφτασαν, όπως ούτε και οι 15 του Ταβάρες. Ο Γιαμπουσέλε πρόσθεσε μεν 11π και ο Ρούντι Φερνάντεθ 7π., όμως ο Τζανάν Μούσα έμεινε «στα ρηχά», με 5π. σε 21΄ και οι Μαδριλένοι θα επιχειρήσουν να ισοφαρίσουν στον 2ο τελικό, την Κυριακή (18/6, 19:30), πάλι στο «Παλάου Μπλαουγκράνα».

Η Ρεάλ μπήκε καλύτερα στο ματς και μετά το αρχικό 6-0, έφτασε στο +8, με 12-4 και επτά πόντους του Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος. Ο Ταβάρες έδειχνε με τη σειρά του κυρίαρχος στα δύο καλάθια, με 7π. και από την πλευρά του, όμως η Μπάρτσα βρήκε λύσεις από μακριά και μάλιστα από έναν ψηλό. Μετά τις πρώτες απαντήσεις του Αμπρίνες, οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο προβάδισμα με 22-21 στο 8΄, με τρίποντο του Σανλί. Ο Τούρκος σέντερ είχε 3/3τριπ. ως το δεκάλεπτο, στο οποίο οι «μπλαουγκράνα» ήταν μπροστά με 28-23.

Οι 51π. συνολικά ήταν η υψηλότερη επίδοση σε πρώτη περίοδο ενός «Clasico» τα τελευταία 17 χρόνια.

Οι Καταλανοί συνέχισαν το ίδιο εντυπωσιακά, αν και οι δύο φιναλίστ είχαν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας. Το τρίποντο του Λαπροβίτολα έφερε την ομάδα του στο +7 (42-35) στο 15΄, παρότι ο Νίκολα Μίροτιτς σκόραρε το πρώτο καλάθι του στον τελικό στο 16΄, για το 44-39… Από εκείνο το σημείο, όμως, η Ρεάλ αντεπιτέθηκε με σερί 9-0 για το προσπέρασμα με 48-44, με δύο τρίποντα από Γιουλ και Γιαμπουσέλε. Το καλάθι του Χεζόνια στην εκπνοή «έγραψε» το 50-47 των φιλοξενούμενων στην ανάπαυλα, με τη Μπαρτσελόνα να έχει 13/19διπ., 7/14τριπ. και την πρωταθλήτρια Ευρώπης να σουτάρει 12/21διπ., 6/8τριπ.!

Το σκηνικό άλλαξε στην τρίτη περίοδο. Το συνολικό σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο ήταν… 4-4, για το 54-51 του 25΄, μέχρι ο Ντα Σίλβα να δώσει λύσεις στη Μπαρτσελόνα με 8π. και να την φέρει μπροστά με 58-56. Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους κράτησαν τη Ρεάλ στους 11π. στο δεκάλεπτο και η ομάδα του πήρε κεφάλι με 63-61 στο 30΄ και πριν από την επιβολή του ρυθμού της στην τέταρτη περίοδο