Η “διπρόσωπη” Μπαρτσελόνα κέρδισε τη Μανρέσα (video)

2023-09-12T22:48:18+00:00 2023-09-12T22:48:18+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

12/Sep/23 22:48

Η Μπαρτσελόνα “ξύπνησε” στο τρίτο δεκάλεπτο και μ’ ένα επιμέρους 32-11 επικράτησε στο τέλος της Μανρέσα (81-79) στο πλαίσιο του Lliga Catalana.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε πολύ από την μαχητική Μανρέσα, αλλά κατάφερε στο τέλος να επικρατήσει με 81-79 και να πάρει το τουρνουά της Καταλονίας.

Η Μπαρτσελόνα μπορεί να μην είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Χιρόνα χθες (11/9), όμως αυτή τη φορά τα βρήκε… σκούρα από τη Μανρέσα σε φιλική αναμέτρηση, στο πλαίσιο Lliga Catalana, που διεξάγεται κάθε χρόνο τέτοια εποχή στην Καταλονία.

Η ομάδα του Γκριμάου βρίσκονταν πίσω καθ’ όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με τους αντιπάλους να παίρνουν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με +13 πόντους (47-34).

Από εκεί και πέρα, στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπάρτσα “ξύπνησε” από τον λήθαργο και μ’ ένα επιμέρους 32-11 όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά πέρασε και μπροστά με μία καλή διαφορά ενόψει της έναρξης της τελευταίας περιόδου.

Ο Άλεξ Αμπρίνες μαζί με τον Ντα Σίλβα συνέβαλαν σε αυτό, καθώς με δικούς τους συνεχόμενους πόντους, ξεκόλλησαν τους Μπλαουγκράνα από την επιθετική λειψανδρία του πρώτου μέρους.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η Μανρέσα μπήκε αποφασισμένη να κάνει την αντεπίθεσή της.

Με ένα 7-0 σερί κατάφερε να μειώσει στον πόντο με μεγάλα καλάθια του Μπάντιο και στο τελευταίο δίλεπτο το ματς είχε γίνει ντέρμπι…

Εκεί όμως οι παίκτες του Γκριμάου έδειξαν χαρακτήρα, και με σημαντικά καλάθια των Βέσελι και Σατοράνσκι αλλά και ευστοχία από τη γραμμή των ελεύθερων βολών, έφυγαν με τη νίκη, κατακτώντας το Lliga Catalana.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Γιαν Βέσελι με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ 11 είχε ο Άλεξ Αμπρίνες και 10 πόντους ο Νίκο Λαπροβίτολα. Ο Τζαμπάρι Πάρκερ έμεινε χαμηλά στους 5 πόντους έχοντας και 5 ριμπάουντ.

Όσο για τους ηττημένους, ο εξαιρετικός Μπάντιο έβαλε 25 (5/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα) και ο Μπράντον Τέιλορ σημείωσε 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 34-47, 66-58, 81-79

Photo Credits: BarcaBasket/Twitter

Μπασκόνια: Πρώτη εμφάνιση Ρογκαβόπουλου στη φιλική νίκη κόντρα στη Σαραγόσα (videos)

Παναθηναϊκός: Διάστρεμμα ο Βιλντόζα