Παλένθια – Μπαρτσελόνα 83-84: Ο Λαπροβίτολα της έδωσε το φιλί της ζωής

2023-09-29T21:58:39+00:00 2023-09-29T22:42:38+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

29/Sep/23 21:58

Σ’ ένα ματς… θρίλερ, η Μπαρτσελόνα πήρε στην παράταση τη νίκη απέναντι στη νεοφώτιστη Παλένθια, χάρη στον μεγάλο Νίκολας Λαπροβίτολα και τις εύστοχες ελεύθερες βολές του.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Τι ματς ήταν αυτό…

Η Μπαρτσελόνα ζορίστηκε αρκετά, όμως χάρη στον Νίκολας Λαπροβίτολα έφυγε νικήτρια από το ματς με τη νεοφώτιστη Ζούντερ Παλένθια, επικρατώντας με 84-83 στην παράταση.

Οι Μπλαουγκράνα που προετοιμάζονται για την έναρξη της σεζόν στην Ευρωλίγκα, τα βρήκαν σκούρα από την Παλένθια, η οποία της έκανε τη ζωή… κόλαση μέχρι και το έξτρα πεντάλεπτο όπου εν τέλει κρίθηκε το ματς.

Οι παίκτες του Ρότζερ Γκριμάου μπήκαν αρκετά αγχωμένοι στο πρώτο δεκάλεπτο, κάτι που κράτησε μέχρι και τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, όταν μ’ ένα 7-0 σερί ξέφυγαν με +9, λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του πρώτου μέρους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι “Μπλαουγκράνα” συνέχιζαν να σουτάρουν με άσχημα ποσοστά στο δίποντο, ενώ έχασαν μάλιστα και 12 συνολικά βολές, κάνοντας ακόμη πιο δύσκολο το έργο τους απέναντι στην μαχητική Παλένθια.

Ο Τόμας Σατοράνσκι, λίγο έλειψε να γίνει ο… μοιραίος για την ομάδα του, καθώς ενώ το σκορ βρισκόταν στο 70-68, έβαλε 1/2 βολές, με τον Βαν ντερ Βουρστ να ευστοχεί αμέσως μετά από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας” με 2/2 βολές.

Κάπου εκεί ο Λαπροβίτολα, στα 2.8″ πριν το φινάλε, αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη βολή, η Μπάρτσα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, η μπάλα πήγε ξανά στον “Λάπρο” κι εκείνος έδωσε το φιλί της ζωής στην ομάδα του, ισοφαρίζοντας το ματς (72-72), στέλνοντάς το στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, όχι μόνο δεν σταμάτησε, αλλά συνέχισε από εκεί που το άφησε ο Αργεντινός γκαρντ, καθώς με το σκορ στο 83-82, πήγε εκ νέου στη γραμμή, αυτή τη φορά έκανε το 2/2 και έδωσε μία αγχωτική και σημαντική νίκη στην ομάδα του, απέναντι στη νεοφώτιστη Παλένθια που το πάλεψε με νύχια και με δόντια μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ, ο οποίος πέτυχε double-double, με 21 πόντους (9/18 δίποντα, 3/11 βολές, 10 ριμπάουντ), ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Λαπροβίτολα με 20 πόντους (3/5 τρίποντ και 8 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 25-34, 48-50, 72-72 (κ.α.), 83-84 (παρ.)

Μπαρτσελόνα (Γκριμάου): Κάλινιτς (0/3 σουτ, 4/4 βολές), Σατοράνσκι 9 (1/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Αμπρίνες 9 (3/5 τρίποντα), Νάτζι, Πάρα 9 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Ντα Σίλβα, Παουλί, Μπριθουέλα. Ερνανγκόμεθ 21 (9/18 δίποντα, 3/11 βολές, 10 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 20 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7/8 βολές, 8 ασίστ), Πάρκερ 8 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Γιοκουμπάιτις 4