Ρεάλ – Μπαρτσελόνα 96-85: Η “βασίλισσα” και πάλι στο “θρόνο” της!

2024-02-18T21:16:17+00:00 2024-02-18T22:08:01+00:00.

gadamopoulos

18/Feb/24 21:16

Την απόλυτη κυριαρχία της στην Ισπανία επιβεβαίωσε η Ρεάλ, η οποία νίκησε τη Μπαρτσελόνα στον τελικό του Final 8 στη Μάλαγα και κατέκτησε το 29ο Κύπελλο στην ιστορία της.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Πρωτοπόρος στην ACB, πρώτη και στην Ευρωλίγκα και κάτοχος και του φετινού Σούπερ Καπ στην Ισπανία. Η Ρεάλ Μαδρίτης δείχνει να μην έχει αντίπαλο πουθενά φέτος και το “φώναξε” και στον κυριακάτικο (18/2) τελικό του Final 8 του Copa del Rey στη Μάλαγα.

Η “βασίλισσα” επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 96-85, με ξέσπασμα και επιμέρους σκορ 30-22 στην τέταρτη περίοδο, κατακτώντας το 29ο Κύπελλο Ισπανίας στην ιστορία της! Η ομάδα της Μαδρίτης κέρδισε έναν τίτλο που της έλειπε από το 2020 και παραμένει πολυνίκης του θεσμού, με δύο πλέον περισσότερες κατακτήσεις από τη Μπάρτσα.

Οι παίκτες του κόουτς Τσους Ματέο επιβλήθηκαν της “αιώνας” αντιπάλου και βοήθησαν τη Ρεάλ να νικήσει τους Καταλανούς σε τελικό του Copa del Rey έπειτα από τέσσερις σερί ήττες σε ματς του τίτλου. Με αυτή τη νίκη, η πρωταθλήτρια Ευρώπης μετρά πια οκτώ κατακτήσεις σε τελικούς με τους “μπλαουγκράνα”, από τους οποίους έχουν χάσει σε 12 αγώνες για το τρόπαιο.

Μετά το κλειστό ματς ως το 30΄ (66-63 υπέρ της Ρεάλ), οι Μαδριλένοι κυριάρχησαν στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασαν στη νίκη με μαεστρική εμφάνιση του Φακούντο Καμπάτσο, με 18π, και έξι ασίστ. Σπουδαίο ματς από τον Πουαριέ, με 17π., 7/7διπ. και 8ριμπ. και πολύτιμη βοήθεια από τους Γιαμπουσέλεσε, Μούσα (από 15π.) και τον Ντεκ (13π.).

Στη Μπαρτσελόνα δεν αποδείχθηκαν αρκετοί οι 19π. του εξαιρετικού Τζαμπάρι Πάρκερ. Ο Τόμας Σατοράνσκι είχε 15π. και ο Γοαν Βέσελι πρόσθεσε 14π.  για την ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-45, 66-63, 96-85.