Η ανατροπή της χρονιάς!

2016-02-20T22:15:00+00:00 2016-02-20T22:19:42+00:00.

20/Feb/16 22:15

Από το -19 η Γκραν Κανάρια στο 26′, γύρισε το παιχνίδι και έφτασε στον τελικό νικώντας με 81-71 την Μπιλμπάο.

Μόνο στο μπάσκετ… Επική ανατροπή πέτυχε η Γκραν Κανάρια στον πρώτο χρονικά ημιτελικό του εφετινού Copa del Rey. Η ομάδα των Κανάριων Νήσων επικράτησε με 81–71 της Μπιλμπάο παρότι είχε βρεθεί στο -19 στο 26ο λεπτό του αγώνα!

Σε αυτά τα 26 πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, στο γήπεδο υπήρχε μόνο μία ομάδα κι αυτή ήταν η Μπιλμπάο του Γιώργου Μπόγρη που ήταν θετικότατος. Ο Έλληνας σέντερ με τον Μπέρτανς, τον Χάνα και τον Μουμπρού δεν είχαν κανένα πρόβλημα να διασπάσουν τη νωθρή άμυνα της Γκραν Κανάρια και να ξεφύγουν ακόμα και με 15 πόντους διαφορά (36-21 στο 13’).

Ένα παιχνίδι όμως προφανώς και δεν τελειώνει στο ημίχρονο, ούτε στο 26’. Οι «κίτρινοι» δυνάμωσαν την άμυνα τους που έμπαζε στο πρώτο μέρος (46 -34) και με πρωταγωνιστή τον Όλιβερ πέτυχε επί μέρους σκορ 31-7 μέσα σε μόλις 10 αγωνιστικά λεπτά (26’-36’)! Εκεί καθώς φαίνεται η Μπιλμπάο επαναπαύτηκε ή έμεινε από δυνάμεις.

Η Γκραν Κανάρια πέρασε μπροστά με 67-62 από 36-55 που ήταν το μεγαλύτερο προβάδισμα της Μπιλμπάο και με το μομέντουμ να περνάει ολοκληρωτικά στα χέρια της, κράτησε στο τελευταίο πεντάλεπτο τη νίκη πρόκριση για τον τελικό! Καθοριστικό ήταν το τρίποντο του Μπάεζ στο 38’ στη λήξη της επίθεσης που έκανε το 75-69, ενώ ο ίδιος έβαλε δύο βολές αμέσως μετά αποτελειώνοντας την Ντομίνιον με επί μέρους σκορ 47-25 στο δεύτερο μέρος!

Μπιλμπάο: Σλέζας, Ρούοφ, Μπέρτανς 13 (3/6τρ.), Χάνα 20 (4/5τρ.), Μπόγρης 8 (6ριμπ.), Μουμπρού 17, Ερβέλ 6, Τοντόροβιτς 2, Λόπεζ 5 (1), Σουάρεθ.

Γκραν Κανάρια: Πάνγκος 9 (1), Όλιβερ 18 (2), Σαβανέ 1, Νιούλεϊ 4,, Σαλίν 12 (2), Σίλεϊ 6, Μπάεζ 10 (2τρ., 8ρ.), Παουλί, Ραμπασέδα 4, Όμιτς 9, Αγιλάρ 8.