Θρίαμβος για Κατσικάρη, νίκη για Μπόγρη!

2016-02-28T15:44:09+00:00 2016-02-28T16:28:34+00:00.

28/Feb/16 15:44

Με τον πλέον ιδανικό τρόπο συνεχίστηκαν οι υποχρεώσεις των Φώτη Κατσικάρη και Γιώργου Μπόγρη στο ισπανικό πρωτάθλημα. Η Μπιλμπάο νίκησε σχετικά εύκολα εντός έδρας την Ανδόρρα, την ώρα που η Μούρθια θριάμβευσε στην έδρα της Μάλαγα…

Με τον πλέον ιδανικό τρόπο συνεχίστηκαν οι υποχρεώσεις των Φώτη Κατσικάρη και Γιώργου Μπόγρη στο ισπανικό πρωτάθλημα. Η Μπιλμπάο νίκησε σχετικά εύκολα εντός έδρας την Ανδόρρα, την ώρα που η Μούρθια θριάμβευσε στην έδρα της Μάλαγα και την “έπιασε” στην 8η θέση της βαθμολογίας με 10-10 νίκες.

Θετικά αποτελέσματα και για τις Σεβίλλη και Φουενλαμπράδα, με την τελευταία να εδραιώνεται εντός εξάδας!

Θρίαμβος για τη Μούρθια του Κατσικάρη!

Χωρίς την παραμικρή διάθεση να παίξουν άμυνα εμφανίστηκαν οι δύο ομάδες στην αναμέτρηση. Η Μάλαγα ξεκίνησε νωθρά και βρέθηκε πίσω με 12-5, όμως γρήγορα βελτίωσε την εικόνα της και “έκλεισε” την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 27-23. Τα νεκρά διαστήματα της ομάδας του Πλάθα έκαναν και πάλι την εμφάνιση τους με αποτέλεσμα η Μούρθια να ανατρέψει πλήρως το σκηνικό και με επί μέρους σκορ 21-10 να πάει στα αποδυτήρια στο +7 (44-37).

To δεύτερο ημίχρονο επιβεβαίωσε την πτωτική πορεία που ακολουθεί η Μάλαγα τις τελευταίες εβδομάδες. Η προσεχής αντίπαλος του Παναθηναϊκού στην Ευρωλίγκα μείωσε στο καλάθι (48-46) αλλά για ακόμα μία φορά της έλειψε η διάρκεια με αποτέλεσμα να βρεθεί μέσα σε πολύ λίγα λεπτά στο -10 (63-53). Οι Ανδαλουσιανοί επιχείρησαν νέα αντεπίθεση και με επί μέρους σκορ 12-4 βρέθηκαν σε απόσταση αναπνοής (67-65, 33′) αλλά αυτό ήταν το καλύτερο που κατάφεραν μέχρι και το τέλος.

Η άμυνα τους… έμπαζε από παντού, οι περιφερειακοί της Μούρθια “σκότωναν” με 11/24 τρίποντα και μέσα σε 7 λεπτά οι φιλοξενούμενοι πρόλαβαν να πετύχουν 23 πόντους! Αποτέλεσμα; Έφυγαν από την έδρα της Μάλαγα με σπουδαία νίκη 90-79 και πλέον ισοβαθμούν στην 8η θέση της βαθμολογίας με συνολικό ρεκόρ 10-10 νίκες.

Νίκη με πολύ καλό Μπόγρη για τη Μπιλμπάο

Με όπλο την καλή της άμυνα η Μπιλμπάο βρήκε γρήγορα ρυθμό και στην επίθεση με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 24-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο διάστημα αυτό ο βετεράνος Μούμπρου ήταν… άχαστος με 7 πόντους (2/2 σουτ, 2/2 βολές). Η αντίδραση της Ανδρόρρας ήταν άμεση και με κορυφαίους τους Χολτ και Σερμαντίνι κατάφερε να μειώσει σε 30-29, για να διατηρηθεί κοντά στο σκορ μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου (41-38).

Με εμφανή διάθεση να “καθαρίσει” την υπόθεση νίκη εμφανίστηκε στα επόμενα λεπτά η ομάδα του Μπόγρη που αύξησε το προβάδισμα της στο 53-44 (27′) εκμεταλλευόμενη τα αρκετά άστοχα σουτ των φιλοξενούμενων. Η παραγωγικότητα των δύο ομάδων έπεσε αισθητά κάτι που ευνόησε τη Μπιλμπάο η οποία παρέμεινε σε ρόλο οδηγού μέχρι και τη λήξη της τρίτης περιόδου (57-50).

Τα καλάθια των Μπόγρη και Ερβέλ απλούστευσαν ακόμα περισσότερο τα πράγματα αφού η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (64-53) και η Ανδόρρα έμοιαζε εγκλωβισμένη. Δεν κατάφερε ποτέ να επιστρέψει στο παιχνίδι και το τελικό 83-72 έβαλε για τα καλά τη Μπιλμπάο σε τροχιά πλέι οφς.

Πολύ καλή παρουσία από τον Έλληνα σέντερ που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 πόντους (5/7 σουτ), πίσω από τον κορυφαίο της αναμέτρησης Χάνα (20 πόντοι, 5/6 τρίποντα)

Στη Σεβίλλη το “ντέρμπι”

Σε ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ομάδες με το ίδιο ρεκόρ νικών (6-14), η Σεβίλλη ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 25-14 στο πρώτο δεκάλεπτο χάρη στους εξαιρετικούς Μπάλβιν και Μπάμφορθ. Η διψήφια διαφορά γέμισε αυτοπεποίθηση τους γηπεδούχους που ξέφυγαν ακόμα και με +20 (41-21) έχοντας τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε τελικά με στο σκορ στο 43-26 και τον τελικό νικητή να φαίνεται πως έχει ήδη κριθεί.

Στο δεύτερο μισό η Φουενλαμπράδα εμφανίστηκε με μεγαλύτερη διάθεση και κατάφερε να πλησιάσει σε 50-41 δια χειρός του πολύ αξιόπιστου σουτέρ Τάιλερ Χος. Ακόμα ένα νεκρό διάστημα ωστόσο την ανάγκασε να δεχτεί σερί 5-0 και να χάσει οριστικά την επαφή της με το σκορ (55-41) λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, ο ρυθμός έπεσε αρκετά και το τελικό 67-58 βρήκε δίκαιη νικήτρια τη Σεβίλλη.

Με ανατροπή στην τέταρτη περίοδο η Φουενλαμπράδα

Με πατημένο το πόδι στο “γκάζι” ξεκίνησε την αναμέτρηση η Φουενλαμπράδα η οποία εξασφάλισε νωρίς διψήφια διαφορά πόντων (19-9). Η γηπεδούχος Μανρέσα όμως, με τον Μούσκλι να αναλαμβάνει επιθετικές πρωτοβουλίες ισοφάρισε σε 21-21 στο τέλος της περιόδου και πέρασε μπροστά με 24-23 στο 13′, προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι το ημίχρονο (38-36).

Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο μισό με τη Μανρέσα να ξεφεύγει ακόμα και με +8 (48-40) αλλά την ποιοτική Φουενλαμπράδα να βρίσκει λύσεις και να επιστρέφει στη διεκδίκηση της νίκης (56-54). Η τελευταία περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους αφού η εκπληκτική τριάδα των Πάουνιτς (18π), Πόποβιτς (18π) και Γουέρ (16π) έφερε τα πάνω κάτω. Με επί μέρους σκορ 24-17 και μεγαλύτερη ψυχραιμία στις κρίσιμες βολές η Φουενλαμπράδα έφτασε σε μία σημαντική νίκη (78-73) και απέδειξε πως δίκαια βρίσκεται στην πρώτη εξάδα της ACB.