Με κορυφαίο Ντόελμαν ξανά η Μπάρτσα

2016-03-13T20:48:45+00:00 2016-03-13T20:51:26+00:00.

13/Mar/16 20:48

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα σε ισοβαθμία με τη Βαλένθια διατηρήθηκε η Μπαρτσελόνα μετά την εκτός έδρας νίκη με 85-59 απέναντι στην Μπανταλόνα! Κορυφαίος της αναμέτρησης για ακόμα ένα παιχνίδι ο Τζάστιν Ντόελμαν…

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα σε ισοβαθμία με τη Βαλένθια διατηρήθηκε η Μπαρτσελόνα μετά την εκτός έδρας νίκη με 85-59 απέναντι στην Μπανταλόνα! H τρίτη περίοδος ήταν η πλέον καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επί μέρους σκορ 24-15 και πήραν σημαντικό προβάδισμα.

Από το σημείο που σταμάτησε την Παρασκευή το βράδυ απέναντι στην ΤΣΣΚΑ συνέχισε ο Τζάστιν Ντόελμαν ο οποίος σταμάτησε στους 21 πόντους (7/8 δίποντα, 7/7 βολές) και ήταν για ακόμα μία φορά ο μεγάλος πρωταγωνιστής των Μπλαουγκράνα. Σημαντική βοήθεια πρόσφερε και ο Άντε Τόμιτς με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ την ώρα που ο Βεζένκοφ πρόσθεσε 4 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Eξέλιξη παιχνιδιού

Ισορροπημένο μόλις για ένα ημίχρονο ήταν το παιχνίδι αφού η Μπανταλόνα με όπλο την δυνατή της έδρα κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστική και να μείνει σε απόσταση αναπνοής τόσο στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-17) όσο και στο ημίχρονο (35-33).

Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια ωστόσο, ο Άντε Τόμιτς ανέλαβε επιθετικές πρωτοβουλίες και βοήθησε τη Μπαρτσελόνα να ξεφύγει για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (48-38). Η συγκεκριμένη εξέλιξη γέμισε αυτοπεποίθηση τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ οι οποίοι κυριάρχησαν πλήρως πάνω στο παρκέ και δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο στους αντιπάλους τους. Αποτέλεσμα; Η Μπανταλόνα βρέθηκε να κυνηγάει ακόμα και με -20 (69-49) δια χειρός Όλεσον και να έχει πλέον συμβιβαστεί με την ήττα. Το τελικό 00-00 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά με τη Μπαρτσελόνα να ξεπερνάει την κούραση της υπερπροσπάθειας απέναντι στην ΤΣΣΚΑ πριν δύο ημέρες και να κερδίζει ξανά.