24/Apr/16 14:23

Νίκη με ανατροπή για τη Ρεάλ μέσα στη Βαρκελώνη!

24 Apr 2016 2016-04-24T14:30:21+00:00.

- 24 Apr 2016

Με απόλυτο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης το Τρέι Τόμπκινς, η Ρεάλ ανέτρεψε την κατάσταση μέσα στη Βαρκελώνη και έφτασε σε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 91-86.

Ο Αμερικάνος απέδειξε πόσο σημαντική ήταν η απουσία του τον τελευταίο καιρό και με 25 πόντους (6/8 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βόλες) οδήγησε τη “βασίλισσα” στη νίκη. Σπουδαία συνεισφορά είχαν επίσης οι Σέρχι (15π, 6ρ, 6ασ.) και Κάρολ (12π, 4/5 τρίποντα).

Η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο μεγαλύτερο διάστημα ωστόσο δέχθηκε επί μέρους σκορ 28-15 στην τελευταία περίοδο και ηττήθηκε. Ντάμπλ-νταμπλ με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ πέτυχε ο Τόμιτς.

Εξέλιξη παιχνιδιού

Σε ένα παιχνίδι με πολύ γρήγορο ρυθμό στα πρώτα του λεπτά, η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 14-8 στο 5′ μετά από διαδοχικά τρίποντα του Αμπρίνες. Η Ρεάλ αδυνατούσε να ελέγξει τα ριμπάουντ και να προστατεύσει το καλάθι της με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει πολύ γρήγορα σε διψήφια επίπεδα (22-12). Ο Πάμπλο Λάσο πήρε το πρώτο του τάιμ άουτ με σκοπό να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του ωστόσο τα πολλά αμυντικά κενά οδήγησαν στο 26-17 στο τέλος της περιόδου.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στη συνέχεια αφού τα τραγικά ποσοστά της Ρέαλ από την περιφέρεια (1/8 τρίποντα) δεν της επέτρεψαν να σταθεί ανταγωνιστική. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι “πετούσαν” πάνω στο παρκέ εξασφαλίζοντας το μεγαλύτερο μέχρι στιγμής προβάδισμα τους με 34-20 (14′). O παίκτης που ανέλαβε πρωτοβουλίες για λογαριασμό της “βασίλισσας” ήταν ο Τρέι Τόμπκινς, με τον Αμερικάνο να πετυχαίνει διαδοχικά τρίποντα και να ρίχνει τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (39-30, 18′).

Ό,τι έχτιζε με κόπο στην επίθεση της η Ρεάλ, το γκρέμιζε στην άμυνα της αφού δέχθηκε υπερβολικά πολλούς πόντους στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε να κυνηγάει με 52-43 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια.

Κορυφαίος της Μπάρτσα στο πρώτο μισό ήταν χωρίς αμφιβολία ο Άντε Τόμιτς ο οποίος πρόλαβε να σημειώσει 12 πόντους (4/5 δίποντα, 4/4 βολές) και να μαζέψει 7 ριμπάουντ. Το στοιχείο που έκανε τη διαφορά στο πρώτο μισό ήταν η χαώδης διαφορά στα ριμπάουντ με τη Ρεάλ να έχει 10 έναντι 20.

Ο βομβαρδισμός των τριπόντων συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο με τα εκατέρωθεν εύστοχα σουτ των Ματσιούλις και Όλεσον να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ στο 62-53. Το μομέντουμ άρχισε να αλλάζει και να δείχνει Ρεάλ αφού ο Ρούντι μείωσε ακόμα και σε 68-60, όμως το τρίτο εύστοχο τρίποντο του Όλεσον σε ισάριθμες προσπάθειες έδωσε βαθιά ανάσα στους Καταλανούς. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε τελικά στο 61-53 με τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο να δείχνουν πιο ξεκούραστοι και έτοιμοι να κάνουν την ανατροπή.

Το ξεκίνημα του τελευταίου και πιο κρίσιμου δεκαλέπτου ήταν το πλέον ιδανικό για τους Μαδριλένους αφού ο Τόμπκινς έβλεπε το καλάθι σαν… βαρέλι! Ο Αμερικάνος έφτασε τα 4/5 τρίποντα και σε συνδυασμό με τον φονιά Κάρολ η ανατροπή δεν άργησε να έρθει. Με επί μέρους σκορ 13-3 μέσα σε τέσσερα λεπτά η Ρεάλ πέρασε μπροστά (76-74) με 6.16′ να απομένουν για τη λήξη.

Η Μπαρτσελόνα έδειξε να τα έχει χαμένα και το τάιμ άουτ το οποίο κάλεσε ο Τσάβι Πασκουάλ δεν βοήθησε την κατάσταση. Οι παίκτες του έμειναν χωρίς καλάθι για παραπάνω από έξι λεπτά σε ένα ιδιαίτερα κομβικό σημείο και είδαν τις πιθανότητες νίκης να μειώνονται σημαντικά δια χειρός Τόμπκινς (80-75) και περίπου τρία λεπτά στο ρολόι. Το οριστικό τέλος στις πιθανότητες των γηπεδούχων για κάτι καλό στο παιχνίδι το έγραψε ο Τζέι Σι Κάρολ με καλάθι ένα λεπτό πριν το τέλος (85-77).

Το τελικό 91-86 έστειλε τη Μπαρτσελόνα στη Ρωσία για τον “τελικό” απέναντι στη Λοκομοτίβ Κούμπαν με τη χειρότερη δυνατή ψυχολογία παρά το γεγονός πως οι Καταλανοί συνεχίζουν να βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 52-43, 61-53, 86-91