H Γκραν Kανάρια στο τελικό του “Supercopa”!

23 Sep 2016 2016-09-23T22:25:12+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

- 23 Sep 2016

Με κορυφαίο τον Κάιλ Κούριτς (24π.) η Γκραν Κανάρια επιβλήθηκε με 84-80 της Μπασκόνια στην Βιτόρια στον πρώτο από τους δυο ημιτελικούς τους “Supercopa” Ισπανίας.

Οι… νησιώτες ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, διατηρώντας ένα σταθερό προβάδισμα στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα (19-27 στο 16΄, 25-32 στο ημίχρονο), το οποίο έχασαν μόνο για μια φορά, στα μέσα της τρίτης περιόδου, όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 44-42 με τρίποντο του Κούνεϊ στο 26΄.

Οι δυο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο ισόπαλες (53-53), ωστόσο η Γκραν Κανάρια είχε περισσότερες λύεις και διατηρούσε ένα ισχνό προβάδισμα μέχρι ο Μάρκο Πλάνινιτς να δώσει, ουσιαστικά, την “χαριστική βολή” στην πρώην ομάδα του, πετυχαίνοντας καλάθι και φάουλ για το 73-79, 1’03΄΄ πριν το τέλος του ματς. Ο Χάνγκα μείωσε πρόσκαιρα σε 76-79 στα 16΄΄, αλλά η ομάδα των Κανάριων Νήσων πανηγύρισε την πρόκριση της στον τελικό, επικρατώντας με 80-84 και θα περιμένει να μάθει σε δυο περίπου ώρες, ποιος θα είναι ο νικητής του “κλάσικο” και κατ’ επέκταση ο αντίπαλος της για την κατάκτηση του πρώτου τίτλου της φετινής σεζόν.

Ο τεχνικός των Βάσκων, πάντως, Σίτο Αλόνσο δεν είχε στην διάθεση του τα 2 από τα 3 σημαντικά φετινά μεταγραφικά αποκτήματα της ομάδας του, καθώς οι Μπαρνιάνι και Μπομπουά δεν αγωνίστηκαν λόγω τραυματισμού.

Δεκάλεπτα: 13-17, 25-32, 53-53, 80-84
Μπασκόνια (Αλόνσο): Κούνεϊ 15, Βόιτμαν 6(5ριμπ.), Χανγκά 15(3ριμπ., 3ασ), Τιγί 2(6ριμπ.), Λάρκιν 12, Σεντεκέρσκις, Μπλάζιτς 3(5ριμπ.), Ντιόπ 6, Σενγκέλια 16(3ριμπ.), Φρέιρε Λουθ 5.
Γκραν Κανάρια (Κασιμίρο): Πλάνινιτς 9(8ριμπ.), ΜακΚάλεμπ 11(3ριμπ., 2ασ), Σαλίν 12, Μπάεθ 8, Κούριτς 24(5τριπ., 3ριμπ.), Χάντριξ 7, Όλιβερ 9, Πασέκνικς 2, Ο’ Νιλ (4ριμπ., 3ασ), Παουλί 2, Ραμπασέδα (3ασ., 2ριμπ.), Αγκιλάρ.