Πανεύκολα την Ρεάλ η μισή Μπάρτσα!

2016-11-06T21:25:26+00:00 2016-11-06T22:44:32+00:00.

06/Nov/16 21:25

Η Μπαρτσελόνα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ισπανικό “κλάσικο”, καθώς επιβλήθηκε της Ρεάλ Μαδρίτης στη Βαρκελώνη με 85-75 και παρέμεινε σε… τροχιά κορυφής.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Οι νικητές δεν επηρεάστηκαν από τις πολλές απουσίες που είχαν στο συγκεκριμένο παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν τους δύο βαθμούς της νίκης, με πρωταγωνιστές τους Άντε Τόμιτς, Στράτο Περπέρογλου και Αλέξανδρο Βεζένκοφ. Πλέον οι “Μπλαουγκράνα” μετράνε 5-1 πλέον στην ACB και βρίσκονται πίσω από την Τενερίφη που έχει αγώνα παραπάνω και μετράει 6-1 νίκες, ενώ αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τη Ρεάλ Μαδρίτης που έχει ρεκόρ 5-1.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ευτύχησε σήμερα να έχει σε εξαιρετική μέρα τους Άντε Τόμιτς (19 πόντοι) και Στράτο Περπέρογλου (18 πόντοι) οι οποίοι ήταν ασταμάτητοι επιθετικά, ενώ ο Βεζένκοφ (9 πόντοι) έδωσε πολύτιμες βοήθειες σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού. Τη διαφορά πάντως στο παιχνίδι την έκανε η εξαιρετική άμυνα της Μπαρτσελόνα, απέναντι στα ατού της αντίπαλης ομάδας.

Οι Σέρχιο Γιουλ (6 πόντοι) και Ρούντι Φερνάντεθ (επίσης 6 πόντοι) ήταν άστοχοι και σε κακή επιθετική μέρα για τα δικά τους δεδομένα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Ρεάλ Μαδρίτης να μην είναι σε θέση να κοντράρει τους γηπεδούχους.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε στο παιχνίδι δυναμικά και προηγήθηκε από τα πρώτα δευτερόλεπτα με τρίποντο του Έρικσον και δίποντο του Ράις. Το σκορ έγινε 5-0, με τη Ρεάλ να μην μπαίνει στο κλίμα του αγώνα. Ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 19-10, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με 20-15.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Αυτό που κατάφερε ήταν να φτάσει στους -5 (34-29) περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Μπαρτσελόνα επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της και μέχρι το τέλος του πρώτου μισού κατάφερε να πάρει μία μεγάλη διαφορά 16 πόντων (49-33).

Οι φιλοξενούμενοι δεν έβρισκαν ρυθμό με τους Σέρχιο Γιουλ και Ρούντι Φερνάντεθ να είναι εξαιρετικά άστοχοι, ενώ από την άλλη οι Άντε Τόμιτς και Στράτος Περπέρογλου έκαναν εκπληκτική δουλειά στην επίθεση. Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν μπορούσε να μειώσει το σκορ με την εικόνα που είχε και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 67-53.

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +19 (74-55) μετά από ένα τρίποντο του Αλέξανδρου Βεζένκοφ και δύο βολές του Περπέρογλου. Αλλά η Ρεάλ δεν το έβαλε κάτω και κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο. Όσο και αν προσπάθησε όμως να γυρίσει το παιχνίδι η Μπαρτσελόνα δεν θα μπορούσε να χάσει μέσα από τα χέρια της αυτή τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 49-33, 67-53, 85-75.