“Καθάρισε” στην παράταση η Μπασκόνια

2016-11-20T21:22:34+00:00 2016-11-20T21:22:34+00:00.

20/Nov/16 21:22

Η Μπασκόνια έφτασε δύο δευτερόλεπτα μακρυά από το να πέσει θύμα έκπληξης όμως ο Σέιν Λάρκιν έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και εκεί οι γηπεδούχοι επικράτησαν εύκολα της Σαραγόσα…

Η Μπασκόνια έφτασε δύο δευτερόλεπτα μακρυά από το να πέσει θύμα έκπληξης όμως ο Σέιν Λάρκιν έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και εκεί οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 101-92 απέναντι στην Σαραγόσα.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους αφού με 30″ είχαν ξεκάθαρο προβάδισμα με 87-83. Ο εξαιρετικός Γέλοβατς ωστόσο αστόχησε στη δεύτερη βολή και ο Λάρκιν με δύσκολη προσπάθεια μείωσε σε 87-85 και 20″ να απομένουν για τη λήξη.

Οι τάσεις αυτοχειρίας της Σαραγόσα συνεχίστηκαν αφού ο Μπέλας έκανε λάθος στην επαναφορά ενώ ο ίδιος παίκτης υπέπεσε σε φάουλ πάνω στον Λάρκιν με τον τελευταίο να ισοφαρίζει από τη γραμμή των βολών (87-87) και να στέλνει το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί η Μπασκόνια δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα και με επί μέρους σκορ 14-5 έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Όπως προκύπτει και από την εξέλιξη του αγώνα ο Λάρκιν (14π, 9ρ) ήταν ο ήρωας της Μπασκόνια με τους Μπαρνιάνι (17π, 8ρ), Χάνγκα (16π, 5ρ) και Μπομπουά (22π) να ξεχωρίζουν.

Από πλευράς της Σαραγόσα ο Στέβαν Γέλοβατς ήταν καταπληκτικός με 30 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ ο Φοτού πρόσθεσε 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.