Κορυφή η Ρεάλ με “μπόμπερ” Νοτσιόνι

2016-11-20T21:24:56+00:00 2016-11-20T21:31:56+00:00.

Stelios Toromanidis

20/Nov/16 21:24

Την 14η συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης απέναντι στην Γκραν Κανάρια, αφού επικράτησε στην έδρα των “νησιωτών” χάρη στην εκπληκτική τέταρτη περίοδο που πραγματοποίησε.

Την 14η συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης απέναντι στην Γκραν Κανάρια, αφού επικράτησε στην έδρα των “νησιωτών” με 76-68 χάρη στην εκπληκτική τέταρτη περίοδο που πραγματοποίησε.

Πιο συγκεκριμένα, το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το 33′, όταν οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες (58-58). Κάπου εκεί οι Μαδριλένοι ανέβασαν την απόδοσή τους, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και με πρωταγωνιστές τους Νοτσιόνι και Τέιλορ (6 με δύο τρίποντα και 5 πόντους αντίστοιχα σε αυτό το διάστημα) έτρεξαν σερί 15-5 και ξέφυγαν με +10 (73-63) στο 38′, δίνοντας τέλος στην υπόθεση-νίκη.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν τόσο ο καθοριστικός Νοτσιόνι (12 πόντοι με 4/6 τρίποντα), όσο και οι Γιουλ (13 πόντοι, 7 ασίστ), Αγιον (12 πόντοι, 3 ριμπάουντ).

Από πλευράς ηττημένων, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις τέσσερις παραπάνω επιθέσεις λόγω της κακής μέρας που βρέθηκαν στα σουτ εντός πεδιάς (κυρίως στα τρίποντα με 23%), πρωταγωνιστές αναδείχθηκαν οι Κούριτς (15 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Μπάεθ (11 πόντοι, 4 ριμπάουντ).

Με αυτό το ροζ φύλλο αγώνα, η Ρεάλ έπιασε στην κορυφή την Μπαρτσελόνα (7-1), ενώ η Γκραν Κανάρια έπεσε στο 4-5.