Αυτοκτόνησε στη Μαδρίτη η “άρρωστη” Μπαρτσελόνα!

2017-02-26T14:42:08+00:00 2017-02-26T15:02:19+00:00.

26/Feb/17 14:42

Η Μπαρτσελόνα ήταν μπροστά με +13 λίγο πριν τα μισά της τέταρτης περιόδου αλλά τελικά γνώρισε στην παράταση την έκτη της ήττα στη Ligas Endesa, στην έδρα της Εστουντιάντες!

Οι “φοιτητές” με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έντουιν Τζάκσον (32π. με 10/15 δίποντα) νίκησαν 83-81 (74-74 κ.α.) κι έκαναν ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή τους.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα από την πλευρά της έδειξε για ακόμα μια φορά ότι ταλανίζεται από πολλά προβλήματα και “βυθίζεται” ακόμα περισσότερο. Οι “μπλαουγκράνα” έκαναν ρεσιτάλ λαθών (βλ. 21) και κατάφερε να χάσει ένα ματς στο οποίο ήταν μπροστά με 71-58 στο 34′!

Οι γηπεδούχοι με δύο βολές του Μπάλβιν έστειλαν το ματς στην παράταση, εκεί όπου η Μπάρτσα είχε ξανά το πάνω χέρι καθώς προηγήθηκε με 80-75, δύο λεπτά πριν το τέλος. Δέχθηκε, όμως, σερί 8-0 και τελικά ηττήθηκε καθώς το τρίποντο του Άντε Τόμιτς στο φινάλε ήταν άστοχο.