Μπαρτσελόνα: Θρίαμβος στη Μαδρίτη στο clasico με τη Ρεάλ! (videos)

2017-11-12T20:33:59+00:00 2017-11-12T21:13:24+00:00.

12/Nov/17 20:33

Η Μπαρτσελόνα είναι εδώ! Οι Καταλανοί άφησαν πίσω τις προηγούμενες άσχημες εμφανίσεις και θριάμβευσαν στη Μαδρίτη στο clasico κόντρα στην προβληματική Ρεάλ (80-84), την οποία ανάγκασαν στην πρώτη της ήττα στην ACB!

Οι “μπλαουγράνα” ήταν αποφασισμένοι να φύγουν νικητές από το “σπίτι” της “αιώνιας” αντιπάλου και το κατάφεραν, με τη Ρεάλ να καταγράφει την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα (7-1), την ώρα που οι Καταλανοί ανέβηκαν στο 6-2!

Μόερμαν (19π.), Σεραφέν (15π.) και Σάντερς (13π.) ήταν μια εξαιρετική τριπλέτα για την Μπάρτσα, που ήταν ψύχραιμη και ουσιαστική στο φινάλε, επικρατώντας στις λεπτομέρειες κόντρα στην “βασίλισσα”, που ήταν… γυμνή, πλην του Ντόντσιτς (20π.), αλλά και του ξεσπάσματος του Ρούντι (10π.), μένοντας χωρίς λύσεις στο φινάλε.

Οι δύο ομάδες ήταν χέρι-χέρι από το ξεκίνημα, με το όποιο ξέσπασμα υπήρχε, να… αναχαιτίζεται άμεσα ώστε να επέλθει ισορροπία.

Η Μπαρτσελόνα στην τρίτη περίοδο επιχείρησε να ξεφύγει, χάρη στον Μόερμαν, φτάνοντας στο 55-61 (29′), όμως ως το 30′ η Ρεάλ ισοφάρισε με τον νεοαποκτηθέντα Ταβάρες (61-61).

Ιδιο σκηνικό και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει από κατοχή σε κατοχή. Ο Ρούντι έδρασε για το 78-77, αλλά ο Σεραφέν έγραψε το 78-79 (38:30”) και μετά το άστοχο δύσκολο λέι απ του Ντόντσιτς, ο Ερτέλ το πήρε πάνω του κι έκανε το 78-81, με 9,8” να απομένουν!

Οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος και ο Μοερμάν με 1/2 βολές έδωσε “μαξιλαράκι” στην ομάδα του (78-82, -7,1”), που ήταν αρκετό για να πανηγυρίσει τη σπουδαία νίκη στο ντέρμπι!

Δεκάλεπτα: 19-18, 45-45, 61-61, 80-84.