ACB: “Κατοστάρα” για την Μπασκόνια, νέα ήττα για Μάλαγα

2017-11-19T14:16:55+00:00 2017-11-19T14:48:33+00:00.

Giannis Askounis

19/Nov/17 14:16

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο ισπανικό πρωτάθλημα και την τέταρτη σερί σε ACB και Ευρωλίγκα πέτυχε η Μπασκόνια περνώντας με 100-76 από τη έδρα της Μπούργος.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Οι Βάσκοι άνοιξαν διψήφια διαφορά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο και δεν κινδύνευσαν μέχρι το πέρας της αναμέτρησης της 9ης αγωνιστικής. Στους 18 πόντους σταμάτησε ο Τόκο Σενγκέλια, ο οποίος μάζεψε και 8 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε ο Γιάνις Τίμα με 17 πόντους.

Χωρίς τον τραυματισμένο Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς στη σύνθεσή της, η Ανδόρα κατέβαλε με 66-60 τη Μάλαγα, που έχασε τρίτο διαδοχικό παιχνίδι στην ACB. Οι γηπεδούχοι περιόρισαν την επίθεση της ομάδας της Ευρωλίγκας, ενώ ο Χάιμε Φερνάντεθ χρειάστηκε μόλις 12 πόντους για να αναδειχθεί πρώτος σκόρερ.

Σε άλλο ματς, η Εστουντιάντες, εκ των αντιπάλων της ΑΕΚ στη φάση των ομίλων του Basketball Champions League, απώλεσε +11 στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε με 99-95 στην έδρα της Γκραν Κανάρια. Ξεχώρισε για τους νικητές ο Ντι Τζέι Σίλι χάρη σε 20 πόντους.

Βρέθηκε στο -11 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Μούρθια δημιούργησε στη συνέχεια διψήφια διαφορά και επιβλήθηκε της Μπιλμπάο με 82-71. Ο Όβι Σόκο με 20 πόντους και ο Μπραντ Όλεσον με 19 ήταν οι πρωταγωνιστές.

Με τη σειρά της, η Μπανταλόνα κέρδισε με 76-67 τη Χιπουσκόα διατηρώντας το προβάδισμα για ολόκληρο το παιχνίδι. Κορυφαίος των Καταλανών ήταν ο Τόμας Γκιέλο με 21 πόντους.