Θρίαμβος της Ρεάλ επί της Μπασκόνια!

2018-01-03T21:48:28+00:00 2018-01-03T22:25:57+00:00.

03/Jan/18 21:48

Από ντέρμπι σε… θρίαμβο! Η Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε για άλλη μία φορά πως φέτος έχει το πάνω χέρι στην Ισπανία και ”πέρασε” εύκολα από την έδρα της Μπασκόνια!

Στην Ισπανία είχαμε ντέρμπι επιπέδου Ευρωλίγκας! Η Μπασκόνια του 8-5 υποδέχθηκε την Ρεάλ του 12-1 και αμφότερες ήταν αποφασισμένες για ένα δυνατό ματς.

Η Ρεάλ ξάφνιασε την Μπασκόνια και με τον Φαμπιάν Κοζέρ να κάνει τρομερή αρχή πήρε κεφάλι στο σκορ, όχι όμως για πολύ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα και με την γνωστή πολυφωνία του στην επίθεση πέρασαν μπροστά στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Η αποστάσεις μικρές αλλά σταθερές και οι δύο ”μονομάχοι” μπήκαν στην τρίτη περίοδο με πάθος, όμως το χαμηλό σκορ έμενε, κυρίως λόγω των χαμηλών ποσοστών στα τρίποντα. Στα τελευταία λεπτά, ο πρώτος σκόρερ των Μαδριλένων Κοζέρ, είδε τους Ρούντι Φερνάντεθ και Τζέφερι Τέιλορ να ανεβάζουν στροφές και η Ρεάλ πέρασε μπροστά με το τέλος του δεκαλέπτου.

Και ενώ μιλάμε για ματς της Ρεάλ, δεν έχει εμφανιστεί πουθενά ο Λούκα Ντόντσιτς. Ο 18χρονος, ο οποίος είχε παίξει λίγο μέχρι εκείνο το σημείο, μπήκε ”καυτός” στο 4ο δεκάλεπτο και έδωσε άλλη ώθηση σε όλη την ομάδα του. Η Μπασκόνια είχε φοβερό επιθετικό πρόβλημα και ενώ φαινομενικά ήταν ένα ντέρμπι, οι φιλοξενούμενοι το μετέτρεψαν σε θρίαμβο τα τελευταία λεπτά!

Είναι από αυτά τα παιχνίδια, που ουσιαστικά MVP είναι όλη η ομάδα. Απόψε, η Ρεάλ είχε πολλούς παίκτες να είναι εξαιρετικοί. Κοζέρ με 15, Ντόντσιτς και Ρούντι με 12, Τέιλορ με 11 και Καμπάτζο με 10 έκανα ό,τι έπρεπε για να έρθει το σημαντικό αυτό ”διπλό”.

Έτσι, το τρομερό ρεκόρ του Πάμπλο Λάσο, συνδυάστηκε με νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 36-33, 55-57, 68-81.