Φοβερή Μάλαγα, ”άλωσε” την Βαρκελώνη!

2018-01-14T20:19:14+00:00 2018-01-14T20:21:05+00:00.

14/Jan/18 20:19

Στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής της ACB, η Ουνικάχα Μάλαγα πήρε σπουδαίο ”διπλό” στην Βαρκελώνη, επικτρατώντας της Μπαρτσελόνα με 76-73. Πήγαν για το θαύμα αλλά δεν είχαν χρόνο οι γηπεδούχοι.

Aκόμα ένα ντέρμπι με άρωμα Ευρωλίγκας στα ισπανικά γήπεδα. Η Μπαρτσελόνα υποδέχθηκε την Μάλαγα και αναμενόταν ένα ακόμα συναρπαστικό ματς. Μόνο που η γηπεδούχος ομάδα… άργησε 35 λεπτά να μπει στο ματς και η Μάλαγα, που είχε ήδη προβάδισμα 19 πόντων, από το ημίχρονο, έφυγε θριαμβεύτρια από την Βαρκελώνη!

Οι ”Μπλαουγκράνα” ήταν παραπάνω από κακοί και είχαν ”φτωχή” συγκομιδή, με μόλις 27 πόντους σε 20′ αγώνα! Η αναμέτρηση δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Μάλαγα να διατηρεί την διαφορά ασφαλείας από το πρώτο μέρος, έχοντας σε τρομερή βραδιά πολλούς παίκτες της!

Στην επιθετική εξίσωση προστέθηκαν και οι Κάρλος Σουάρεθ και Γιόργκι Σερμαντίνι και η διαφορά έφτασε στους 20, μετατρέποντας την τελευταία περίοδο (φαινομενικά) σε τυπική διαδικασία.

Παρόλα αυτά, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να ”μαζέψει” σημαντικά την διαφορά, έφτασε ακόμα και στο -3, όμως δεν υπήρχε άλλος χρόνος και οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με το τελικό 76-73!

Για να φτάσει σε αυτόν τον θρίαμβο η Ουνικάχα, είδε τους Κάρλος Σουάρεθ και Γιόργκι Σερμαντίνι να κυριαρχούν σε άμυνα και επίθεση. Ο πρώτος τελείωσε το ματς με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο δεύτερος είχε 11 πόντους και 9 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 7-14, 27-46, 42-63, 73-76.