Συνέτριψε τη Βαλένθια η Ομπραντόιρο, νίκη στο… ”μηδέν” για Μπασκόνια! (video)

2018-01-28T19:56:47+00:00 2018-01-28T20:57:27+00:00.

28/Jan/18 19:56

Πανωλεθρία για την Βαλένθια! Η Ομπραντόιρο ήταν ασταμάτητη και κέρδισε τους πρωταθλητές με 96-77! Απίστευτο ματς ανάμεσα σε Μπασκόνια και Εστουδιάντες, με την πρώτη να φεύγει με το ”διπλό” από την έδρας της δεύτερης, με σουτ στο φινάλε!

Κακή εμφάνιση και ήττα για τους πρωταθλητές Ισπανίας. Η Βαλένθια δεν μπόρεσε μετά το 10′ να ακολουθήσει τον φρενήρη ρυθμό της Ομπραντόιρο, η οποία και πήρε πολύτιμη νίκη με σκορ 96-77.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές ανέβηκαν στο 9-9, ενώ οι ηττημένοι στο 12-6, παρέμειναν όμως στην δεύτερη θέση.

Το δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο ήταν βίοι αντίθετοι για τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στην επίθεση, κάτι που δεν μπορούμε να πούμε και για την Βαλένθια.

Ο Αλμπέρτο Κομπάτσο, σε μόλις 16:31′ είχε 20 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ! Ακολούθησε και ο Ματ Τόμας με 18 πόντους και 4 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 48-39, 74-56, 96-77.

Τεράστιο comeback της Μπασκόνια!

Αν και η Εστουδιάντες έκανε ένα φανταστικό πρώτο ημίχρονο, η Μπασκόνια δεν άφησε το ματς στη μοίρα του και έκανε εντυπωσιακή επιστροφή στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Το -14 (51-37) του 20λέπτου έγινε 89-87 στο τέλος και οι Βάσκοι έφυγαν με το ”διπλό”, που ήρθε στις τελευταίες κατοχές. Στο 84-87, ο Σίλβεν Λάντεσμπεργκ των ηττημένων πήγε πέντε φορές στην γραμμή των βολών. Έβαλε όμως τις 3 και η Μπασκόνια είχε το πάνω χέρι, με 10” να μένουν. Ο Τζέισον Γκρέιντζερ δεν αστόχησε και με σουτ δύο πόντων έγραψε το τελικό 87-89 και έδωσε μία πολύτιμη νίκη.

Πλέον, η Μπασκόνια είναι στο 11-7 μαζί με Μάλαγα και Φουενλαμπράδα, την ώρα που η Εστουδιάντες ”έπεσε” στο 7-11.

Ο Γκρέιντζερ ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές και όπως είπαμε και ο ”ήρωας” της τελευταίας στιγμής. Είχε 18 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Νωρίτερα, Ρεάλ και Μπαρτσελόνα δεν αντιμετώπισαν δυσκολίες.