Μπασκόνια: Άνετα την Ουνικάχα με “σούπερ” Σενγκέλια! (photo)

2018-02-10T21:06:43+00:00 2018-02-10T22:05:34+00:00.

10/Feb/18 21:06

Μία πολύ άνετη νίκη με 96-78, πανηγύρισε η Μπασκόνια κόντρα στην Ουνικάχα Μάλαγα στην έδρα της.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Ζοάν Πλάθα, ήταν καλύτερη και προηγήθηκε με 38-36, αλλά μετά από εκείνο το σημείο εξαφανίστηκε από τα παρκέ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο κρίθηκε ο αγώνας, αφού σε εκείνο το χρονικό σημείο έκανε ένα επιμέρους σκορ 31-15 και ουσιαστικά “κλείδωσε” την νίκη.

Κορυφαίος των Βάσκων, ήταν ο Σενγκέλια με 21 πόντους (8/12 σουτ) και 9 ριμπάουντ, ενώ καλός ήταν και  ο Βοιγκτμαν με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο άλλοτε παίκτης των Παναθηναϊκού και Ολυμπιακόυ, Γκεόργκι Σερμαντίνι με 16 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Δείτε πως διαμορφώθηκε η βαθμολογία της ACB!

Στο άλλο ματς που ολοκληρώθηκε νωρίς, η Ομπραντόιρο πήρε μία σπουδαία νίκη “θρίλερ” στην παράταση με 70-68 χάρη σε καλάθι του Τόμας στο φινάλε του έξτρα πενταλέπτου, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πούστοβι με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ.