Μπαρτσελόνα: Με φοβερό Ερτέλ, προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου!

2018-02-17T23:20:50+00:00 2018-02-17T23:22:23+00:00.

17/Feb/18 23:20

Η Μπαρτσελόνα έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τον τελικό του Copa Del Ray, κερδίζοντας την οικοδέσποινα Γκραν Κανάρια με σκορ 87-74. Ακόμα μοιράζει ασίστ ο Ερτέλ!

Το κλασικότερο ντέρμπι της Ισπανίας θα έχουμε στο φινάλε του Κυπέλλου της χώρας. Η Μπαρτσελόνα ήταν όπως έπρεπε και πήρε την πρόκριση για τον τελικό, εκεί που την περιμένει ήδη η Ρεάλ Μαδρίτης!

Οι ”Μπλαουγκράνα” έκαναν πολύ καλή αρχή, όμως η Γκραν Κανάρια βρήκε τον τρόπο να μπει στο ματς και μάλιστα να περάσει και μπροστά στο σκορ. Η Μπαρτσελόνα όμως πραγματοποίησε ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση και με επί μέρους 27-13, έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση.

Στη τελευταία περίοδο, είδε την Γκραν Κανάρια να πλησιάζει στους 7, όμως είχε αρκετούς παίκτες της σε καλή ημέρα, διατήρησε το προβάδισμα και πλέον ετοιμάζεται για τον μεγάλο τελικό.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Τόμας Ερτέλ. Ο Γάλλος γκαρντ έδειξε για μία ακόμα φορά τις αρετές του στην δημιουργία και με 14 ασίστ (23 όλη η ομάδα του!) και 13 πόντους έδειξε τον δρόμο προς τη νίκη. Πρώτος σκόρερ όμως αναδείχθηκε ο Πιερ Οριόλα με 14, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Πάου Ρίμπας με 12 πόντους.

Για τους ηττημένους, απελπιστικά μόνος ήταν ο Μάρκους Έρικσον με 25 πόντους και 6 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 43-41, 56-68, 74-87.