Πήρε τη ματσάρα απέναντι στη Μπαρτσελόνα η Μάλαγα, κοντά στα playoffs η Ανδόρα!

2018-04-15T20:31:14+00:00 2018-04-15T20:31:14+00:00.

15/Apr/18 20:31

Στο ντέρμπι της 28ης αγωνιστικής της ACB, η Μάλαγα επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 80-78! Νίκη για την Ανδόρα του Βλάντο Γιάνκοβιτς.

Στη Μάλαγα κατέληξε η ματσάρα της 28ης αγωνιστικής! Η Μπαρτσελόνα έκανε τρομερό comeback, όμως οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοιχοι και ψύχραιμοι στο φινάλε και πανυγήρισαν την 17η φετινή τους νίκη! Στο 19-9 οι ηττημένοι.

Η ομάδα του Πλάθα ήταν επιβλητική στο πρώτο μέρος και είχε προβάδισμα 17 πόντων! Ό,τι έχτιζε για 20 λεπτά η Μάλαγα, το γκρέμισε μέσα σε 10 λεπτά η Μπαρτσελόνα! Το 43-26 του ημιχρόνου έγινε 55-55 και στο φινάλε το ντέρμπι έγινε… ντερμπάρα!

Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν ακόμα και μπροστά, όμως αμφότερες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι τέλους. Ένα καλάθι του Τζέιμς Όγκουστιν, 12” πριν το τέλος έκανε το 80-78 και έμελλε να είναι και το καθοριστικότερο, με τον Κλαβέρ να υποπίπτει σε επιθετικό φάουλ στη τελική επίθεση!

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 43-26, 55-55, 80-78.

Νίκη για Ανδόρα-Γιάνκοβιτς

Χάρη σε ένα απίστευτο 2ο δεκάλεπτο, η Ανδόρα (16-12) επικράτησε της Εστουδιάντες (13-15) με 78-65. Το 27-2 της δεύτερης περιόδου έδωσε τεράστιο προβάδισμα στους γηπεδούχους, που αν και δέχθηκαν 22 και έβαλαν μόλις 12 στα τελευταία 10 λεπτά, δεν κινδύνευσαν καθόλου.

Ο Λάντινγκ Σανέ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 15, την ώρα που ο Βλάντο Γιάνκοβιτς έμεινε στους 2 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 47-26, 66-43, 78-65.