Νίκες για Μπασκόνια και Μάλαγα, έχασε έδαφος η Βαλένθια

2018-04-29T14:33:38+00:00 2018-04-29T14:45:11+00:00.

29/Apr/18 14:33

Στην δεύτερη θέση της ACB μονιμοποιείται η Μπασκόνια μετά την σημερινή της νίκη. Απώλεια για την Βαλένθια, που έμεινε στην τέταρτη θέση. Ανεβαίνει η Μάλαγα.

Μετά τον αποκλεισμό από τη Φενέρ, η Μπασκόνια επέστρεψε στις εγχώριες διοργανώσεις και το έκανε με θετικό αποτέλεσμα. Οι Βάσκοι κέρδισαν εντός έδρας την Μούρθια και με ρεκόρ 21-8, είναι μόνη δεύτερη στην βαθμολογία.

Ο αγώνας ήταν εύκολη υπόθεση για την Μπασκόνια, μιας και δεν έχασε το προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο και έπειτα. Στα τελευταία λεπτά, η προσεχής αντίπαλος της ΑΕΚ στον ημιτελικό του Basketball Champions League, έκανε την αντεπίθεσή της, όμως έμεινε ημιτελής.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Τορνίκε Σενγκέλια με 28 πόντους και 10 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 47-41, 68-59, 87-85.

Εύκολη η Μάλαγα

Εύκολο μεσημέρι και για την Ουνικάχα Μάλαγα. Η Μπιλμπάο δεν ήταν υψηλό εμπόδιο για τους γηπεδούχους, που με το τελικό 93-78, έφτασαν τις 18 νίκες σε 30 αγώνες. Όσο για τους ηττημένους, παρέμειναν χαμηλά με ρεκόρ 8-22 και δεν γλιτώνουν τον υποβιβασμό.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 30-23, 49-42, 73-52, 93-78.

Έμεινε 4η η Βαλένθια

Στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα έμεινε η Βαλένθια, μετά την ήττα της με 77-75 από την Γιουβεντούτ.

O Ντιμίτριους Κόνγκερ έκανε μεγάλο ματς για τους νικητές, έχοντας 19 πόντους! Ίδιος αριθμός πόντων και για τον Έρικ Γκριν.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 41-33, 59-49, 77-75.

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα αποτελέσματα και την κατάταξη στην ACB

Photo credit: eurokinissi.gr