Ρεάλ: Μαδριλένικο “πάρτι” ισοφάρισης κόντρα στην Μπασκόνια! (videos)

2018-06-16T00:11:30+00:00 2018-06-16T00:11:30+00:00.

16/Jun/18 00:11

Η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε σχετικά άνετα στο δεύτερο ημίχρονο την Μπασκόνια με 98-91 και ισοφάρισε την σειρά των τελικών της ACB σε 1-1.

Οι Βάσκοι ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας 33 πόντους και απέκτησαν ένα προβάδισμα 5 πόντων (33-28), ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να ισοφαρίζει το ματς σε 52-52.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε, με την Ρεάλ να στήνει “πάρτι” στο παρκέ και με σερί 14-2 να “εκτοξεύει” το προβάδισμα της στο +12 (66-54 στο 25′). Το τρομερό σερί της “Βασίλισσας” έφτασε στο 29-8 και η υπέρ της διαφορά πήγε στο +21 (81-60) και σε εκείνο το σημείο ουσιαστικά όλα τελείωσαν.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι Μαδριλένοι διαχειρίστηκαν την υπέρ τους διαφορά και πανηγύρισαν την ισοφάριση των τελικών (1-1), με 98-91!

Καλύτεροι των νικητών, ο Τόμπκινς με 16 πόντους και 7/8 (!) σουτ, ο Αγιόν που έκανε double double με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Ντόντσιτς με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Επίσης ο Κάρολ είχε 16 πόντους με 3/4 τρίποντα και 2 ριμπάουντ, ενώ από την Μπασκόνια ξεχώρισε ο Ματ Τζάνινγκ που πέτυχε 18 πόντους με 6/6 (!) τρίποντα.

Πλέον με το 1-1 της Ρεάλ, η σειρά μεταφέρεται για δύο αγώνες (17/6 και 19/6) στην “Fernando Buesa Arena” και σε περίπτωση που μία ομάδα κάνει το 2/2 θα κατακτήσει το πρωτάθλημα. Αν οι ομάδες βρεθούν στο 2-2, τότε ο φετινός τίτλος της ACB θα κριθεί σε 5ο ματς στην Μαδρίτη (21/6).

Τα δεκάλεπτα: 28-33, 52-52, 82-65, 98-91

Photo Creidit: Real Madrid twitter