Supercopa: Οι Βάσκοι υποκλίθηκαν στην… “Βασίλισσα”! (photo-videos)

2018-09-22T21:04:01+00:00 2018-09-22T21:07:21+00:00.

22/Sep/18 21:04

Την επιστροφή της στις κατακτήσεις του Supercopa, μετά το 2015 πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης η οποία στον φετινό τελικό, κέρδισε την δυνατή Μπασκόνια με 80-73.

Ο τελικός ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα, με την Μπασκόνια να διατηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο (21-20), ενώ οι Βάσκοι πήγαν προηγούμενοι στο ημίχρονο με 2 πόντους διαφορά (44-42), χάρη στη “προβληματική” άμυνα της Ρεάλ Μαδρίτης.

Στο δεύτερο ημίχρονο του τελικού του Supercopa, οι παίκτες των δύο ομάδων, έδιναν μία “μάχη” στο παρκέ και είχαμε συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, με την Μπασκόνια τελικά να διατηρεί το ελάχιστο προβάδισμα με 62-61.

Στην τελευταία περίοδο όπου και κρίθηκε ο νικητής, η Ρεάλ ξεκίνησε με ένα τρομερό σερί 10-2 και προηγήθηκε με 71-64 (στο 33′) και αυτόματα έγινε το φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου. 3′ λεπτά πριν το φινάλε του τελικού, οι Πρωταθλητές Ευρώπης και Ισπανίας, είχαν ένα πολύτιμο προβάδισμα 5 πόντων (78-73) και ήταν πολύ κοντά στην νίκη. Τελικά παρά τις προσπάθειες των Βάσκων, να αλλάξουν την μοίρα του τελικού, η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε με 80 και κατέκτησε το 5ο Supercopa της ιστορίας της!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Σέρχιο Γιουλ με 15 πόντους, 3 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο και ο Γκουστάβο Αγιόν με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ. Επίσης κομβικός για την επικράτηση της Ρεάλ, ήταν και ο “νέος” της ομάδας, Πρέπελιτς με 13 πόντους και 5/6 σουτ.

Από την Μπασκόνια, ξεχώρισαν ο Σιλντς με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Σενγκέλια με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 42-44, 61-62, 80-73

Photo Credit: ACB twitter