Μπήκε με το… δεξί στην ACB η εντυπωσιακή Μπαρτσελόνα! (video-photos)

2018-09-27T23:22:42+00:00 2018-09-27T23:30:51+00:00.

27/Sep/18 23:22

Με το… δεξί μπήκε η Μπαρτσελόνα στην φετινή ACB, κερδίζοντας άνετα στο “Παλάου” την αντίπαλος της και στην Ευρωλίγκα, Γκραν Κανάρια με 98-78.

Από το πρώτο ημίχρονο, η νέα Μπαρτσελόνα έδειξε πως διαθέτει πολλή περισσότερη ποιότητα σε σύγκριση με τα προηγούμενα χρόνια και πήγε στα αποδυτήρια, προηγούμενη με 49-32, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στην επίθεση και παράλληλα η άμυνα της, δεν είχε δώσει… δικαιώματα στην Γκραν Κανάρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και σε συνδυασμό με μία μικρή χαλάρωση της Μπάρτσα, μείωσαν αρχικά 65-59 και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς, κατά την διάρκεια της τρίτης περιόδου (71-63). Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι “μπλαουγκράνα” όμως ‘ξύπνησαν” και με πολύ καλή λειτουργία και στις δύο πλευρές του παρκέ, πήραν τελικά άνετα την πρώτη τους νίκη στην φετινή ACB με 98-78.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Τόμιτς με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ο Ερτέλ που έκανε double double με 13 πόντους, 11 ασίστ και 6 ριμπάουντ και ο Κάιλ Κούριτς με 13 πόντους, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ και ισάριθμα κλεψίματα. Όσον αφορά στον Κρις Σίνγκλετον, ο πρώην φόργουορντ του Παναθηναϊκού έμεινε αρκετά χαμηλά με μόλις 6 πόντους και 2 ριμπάουντ σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Από την Γκραν Κανάρια, ξεχώρισε ο Εβανς με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο άλλοτε “ερυθρόλευκος” Ντι Τζέι Στρόμπερι είχε 7 πόντους, 2 ασίστ, ισάριθμα ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 49-32, 71-63, 98-78

Photo Credit: Barca Basket twitter