Μπασκόνια: “Κατάπιε” την Χιπουθκόα πριν την… Ζαλγκίρις

2018-10-07T14:23:53+00:00 2018-10-07T14:32:26+00:00.

Stelios Toromanidis

07/Oct/18 14:23

Την δεύτερη νίκη της σε τρεις αγώνες ACB πέτυχε η Μπασκόνια, η οποία επικράτησε με 85-66 εντός έδρας της Χιπουθκόα, μόλις πέντε μέρες πριν την έναρξη των υποχρεώσεών της στην φετινή Ευρωλίγκα (Παρασκευή 12/07 με αντίπαλο την Ζαλγκίρις στην Λιθουανία).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βάσκοι ανέβασαν ταχύτητα και εν τέλει “λύγισαν” άνετα την αντίσταση της ουραγού ομάδας του κόουτς Γκαρθία (0-3 ρεκόρ) έχοντας πέντε “διψήφιους” παίκτες στο σκοράρισμα και κορυφαίο τον Βόιγκντμαν (15 π., 5 ριμπ.), ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων ξεχώρισε ο Νέβελς (22π., 4 ασίστ, 5 ριμπ.)

Διακύμανση Αγώνα

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους καλύτερους “οιωνούς” για τους γηπεδούχους που με τους Βόιγκτμαν και Χίλιαρντ πρωταγωνιστές (11 π. με 3/3 τρίποντα ο πρώτος και 7 π. ο δεύτερος στο πρώτο ημίχρονο) ξέφυγε ακόμα και με 16 πόντους στο 9′ (24-8). Η Χιπουσκόα δεν παράτησε το ματς και με μπροστάρη τον Νεβέλς που ήρθε από τον πάγκο και έβαλε 15 πόντους (3/4 τρίποντα) έτρεξε 24-8 σερί για την ισοφάριση 32-32 στο 17′. Οι Βάσκοι προηγήθηκαν εκ νέου και ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με το εύθραυστο +2 (40-38).

Οι παίκτες του Μαρτίνεθ μπήκαν στο δεύτερο μέρος σχεδόν όπως στο πρώτο όντας “καταιγιστικοί”. Η άμυνα ήταν εξαιρετική, ενώ επιθετικά συνέχισαν να “σφυροκοπούν” τους φιλοξενούμενους από τα 6,75 μ. (9/20 τρίποντα έπειτα από 30′) με τους Σενγκέλια (8 π.) και Χουέρτας (8 π.) να μπαίνουν στην εξίσωση του σκοραρίσματος για το 68-51 στο 30′. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια διατήρησε με ευκολία την υπέρ της διαφορά για να πάρει μια άνετη νίκη.

Δεκάλεπτα: 24-11, 40-38, 68-51, 85-66.