Μπαρτσελόνα: “Αγχωτική” νίκη με Ανδόρα, πρώτος σκόρερ ο Σίνγκλετον! (photos-video)

2018-10-07T18:53:57+00:00 2018-10-07T20:35:37+00:00.

07/Oct/18 18:53

Μία πολύ δύσκολη νίκη στο φινάλε, πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα στο “Παλάου Μπλαουγκράνα” με 67-63 κόντρα στην Ανδόρα, παίζοντας καλά στην άμυνα, αλλά προβληματίζοντας στην επίθεση.

Από το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, η Ανδόρα έδειξε πως θα ήταν δύσκολη “λεία” για την Μπαρτσελόνα και οι “μπλαουγκράνα” πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με μόλις 1 πόντο προβάδισμα (33-32).

Στο δεύτερο μέρος, δεν άλλαξε ιδιαίτερα η εικόνα του ματς, με την Μπάρτσα απλά να αυξάνει λίγο το προβάδισμα της, χάρη στην καλύτερη επιθετική της λειτουργία στο τρίτο δεκάλεπτο (55-50). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (55-54) και έβαλαν “φωτιά” στο παιχνίδι.

Ο αγώνας, εξελίχθηκε σε ντέρμπι μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα, με την Μπαρτελόνα να παίρνει τελικά την νίκη με 67-63, χάρη σε 1/2 βολές στο τέλος του Τόμιτς (65-63) και ένα καλάθι του Πάου Ρίμπας το οποίο… καθάρισε το ματς.

Καλύτεροι των νικητών ήταν, ο Κρις Σίνγκλετον με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ και ο Τόμιτς που έκανε double double με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από την Ανδόρα ξεχώρισε, ο Ουίτινγκτον με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 33-32, 55-50, 67-63

Photo Credit: Barca Basket twitter