Μπασκόνια: ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ εμφάνιση και… +50 πριν τον Ολυμπιακό!

2018-10-14T18:42:25+00:00 2018-10-14T18:42:25+00:00.

14/Oct/18 18:42

“Τρομακτική” εμφάνιση από την Μπασκόνια που κέρδισε με 60-110 εκτός έδρας την Φουελαμπράδα και έδειξε κάτι παραπάνω από έτοιμη λίγες ημέρες πριν το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό (17/10 21:30)!

Από την πρώτη περίοδο, το παιχνίδι ουσιαστικά είχε κριθεί αφού οι Βάσκοι προηγήθηκαν με 31-8 (!) και διατήρησαν έναν καταιγιστικό ρυθμό μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου εξασφαλίζοντας προβάδισμα με +38 (25-63).

Στο δεύτερο μέρος, οι ισορροπίες του αγώνα δεν μπορούσαν να αλλάξουν και έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν μία εντυπωσιακή σε εύρος νίκη βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στις 3-1 νίκες.

H ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ είχε για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νταρούν Χίλιαρντ με 24 πόντους (5/7 τρίποντα), 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ οι Φόιγκτμαν (10π, 9ρ), Ντιόπ (9π, 9ρ) και Γκρέιντζερ (11π, 9ασ) έδωσαν σπουδαίες λύσεις.

Για λογαριασμό της Φουενλαμπράδα που θέλει να ξεχάσει γρήγορα την ντροπιαστική ήττα, ξεχώρισε ο Ο’Λίρι με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 8-31, 25-63, 42-90, 60-110