ACB: “Τρομακτική” Μπασκόνια, άνετο διπλό για Ρεάλ κόντρα σε Βασιλειάδη! (videos)

2018-10-21T18:51:38+00:00 2018-10-21T18:51:38+00:00.

21/Oct/18 18:51

Με άνετες και εντυπωσιακές νίκες, συνέχισαν την πορεία τους στο ισπανικό πρωτάθλημα, η κάτοχος του τίτλου Ρεάλ Μαδρίτης και η… ασταμάτητη Μπασκόνια!

Αρχικά η Μπασκόνια του Πέδρο Μαρτίνεθ, ήταν “τρομακτική” απέναντι στην Μούρθια στην έδρα της και από το πρώτο ημίχρονο είχε… καθαρίσει την υπόθεση νίκη, με τον σκορ να είναι 55-27!

Στο δεύτερο μέρος, οι Βάσκοι έκαναν “show” και γενικά ότι ήθελαν στο παρκέ τους αντιπάλους τους, στέλνοντας την διαφορά σε πολύ μεγάλα μεγέθη και πάνω από το +40, ενώ το τελικό 93-49 ήταν απόλυτα δίκαιο.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Πουριέρ με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Ντιοπ με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Σενγκέλια με 14 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 32-12, 55-27, 77-36, 93-49

Στο άλλο σημαντικό ματς της βραδιάς, η Ρεάλ Μαδρίτης αντιμετώπισε την Ομπραντόιρο του Κώστα Βασιλειάδη και την κέρδισε πολύ άνετα με … Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο, επέβαλλαν τον ρυθμό τους από το πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 53-36.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να πλησιάσουν στο σκορ και εύκολα οι Μαδριλένοι έστειλαν την διαφορά στο +20 και στο τέλος πήραν το σημαντικό διπλό, κόντρα στην ομάδα του έλληνα φόργουορντ με 86-73.

Καλύτεροι για την Ρεάλ ήταν, ο Ρέγες με 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Καμπάτσο με 11 πόντους και 5 ασίστ και ο Ντεκ με 9 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο Κώστας Βασιλειάδης σε 18 λεπτά συμμετοχής, είχε 8 πόντους με 2/5 τρίποντα, 1 ασίστ και 1 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 36-53, 52-71, 73-86