Μπαρτσελόνα: “Απέδρασε” από την έδρα των… νυχτερίδων με σούπερ Σίνγκλετον! (videos)

2018-10-21T21:13:59+00:00 2018-10-21T21:13:59+00:00.

21/Oct/18 21:13

Μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την ACB, πέτυχε η Μπαρτσελόνα μέσα στην έδρα της Βαλένθια με 86-85 και συνεχίζει την καλή της πορεία στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη ειδικά στην επίθεση και κατάφερε να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 43-35 και με την Βαλένθια να έχει σημαντικό αμυντικό πρόβλημα.

Στο δεύτερο μέρος, οι “νυχτερίδες” με την επίθεση τους να λειτουργεί καλύτερα και παράλληλα με την άμυνα τους να βελτιώνεται στην ρακέτα, μείωσαν στο σκορ σε 63-60. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με την Μπάρτσα να κρατάει το προβάδισμα δύσκολα (78-73 στο 38′) και τελικά παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων και του Τόμας, οι Καταλανοί πήραν το σπουδαίο διπλό με 86-85.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Κρις Σίνγκλετον με 20 πόντους (5/6 τρίποντα) και 3 ριμπάουντ, ο Μπλάζιτς με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Πάνγκος με 14 πόντους και 5 ασίστ.

Από την Βαλένθια, ξεχώρισε ο Τόμας με 27 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο οποίος “πάλεψε” για την ανατροπή μόνος του, μέχρι τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 35-43, 60-63, 85-86

Photo Credit: FCB Basket twitter